کارخانه آجرنسوز آریا

تنوع مواد اولیه در آجر نسوز | دسته بندی آجر نسوز بر اساس مواد اولیه

تنوع مواد اولیه در آجر نسوز

آجرهای نسوز مختلف در اندازه ها و اشکال مختلف اکنون برای کاربردهای متنوع در دسترس هستند. مواد نسوز معمولی شامل دیرگدازهای نسوز، دیرگدازهای آلومینا بالا، آجر سیلیس، دیرگدازهای منیزیت، دیرگدازهای کرومیت، نسوزهای زیرکونیا، مواد عایق و نسوزهای یکپارچه هستند. بسته به دما و شرایط سرویس در کاربردهایی مانند دیگ‌ها، کوره‌ها، و غیره، انواع مختلفی از آجرنسوز استفاده می‌شود. تنوع مواد اولیه در آجر نسوز را بررسی خواهیم کرد.

خاک نسوز در آجر نما نسوز

خاک نسوز در آجر نما نسوز ، اساساً سیلیکات های آلومینیوم هیدراته با 25 تا 45 درصد Al2O3 و 50 تا 80 درصد SiO2 و سایر کانی های جزئی هستند. از آنجایی که این نوع از آجر نسوز نسبتاً ارزان است و مواد اولیه آن گسترده است، رایج‌ترین نوع آجر نسوز است و در اکثر کوره‌ها، اجاق‌ها، احیاکننده‌ها و غیره کاربرد فراوانی دارد.

آجر سیلیس

در تنوع مواد اولیه در آجر نسوز ، آجر سیلیس یک ماده نسوز است که حداقل 93 درصد SiO2 دارد. ماده اولیه آجرهای با کیفیت است. آجر سیلیسی در دمایی که به نقطه همجوشی واقعی خود نزدیک می شود، استحکام مکانیکی عالی دارد.

این رفتار با بسیاری از آجر نسوزهای دیگر، به عنوان مثال مواد آلومینو سیلیکات که در دماهای بسیار پایین تر از نقطه همجوشی خود شروع به ذوب شدن و خزش می کنند، در تضاد است. درجات مختلف آجر سیلیسی کاربرد گسترده ای در شیشه سازی و صنعت فولاد پیدا کرده اند.

تنوع مواد اولیه در آجر نسوز

آجر نسوز آلومینا بالا

آجر نسوز آلومینا، حاوی بیش از 45 درصد آلومینا معمولاً در بررسی تنوع مواد اولیه در آجر نسوز ، به عنوان مواد با آلومینا بالا نامیده می شوند. غلظت آلومینا بین 45 تا 95 درصد است. نسوزهای رایج مورد استفاده سیلیمانیت (61%)، مولایت (70-85%) و کوراندوم (99%) هستند. آجرهای نسوز آلومینا بالا با افزایش درصد آلومینا افزایش می یابد. کاربردهای این نوع از آجر نسوز، شامل اجاق و کوره بلند، کوره های آهک و سرامیک، کوره های سیمان، مخازن شیشه ای و بوته ها برای ذوب طیف وسیعی از فلزات است.

آجر نسوز منیزیت

آجر نسوز منیزیت از نظر شیمیایی مواد اولیه ای هستند که حداقل 85 درصد اکسید منیزیم دارند. اینها از منیزیت طبیعی (MgCO3) و سیلیس (SiO2) ساخته شده اند. در تنوع مواد اولیه در آجر نسوز ، خواص فیزیکی این دسته از آجرها به طور کلی ضعیف است و ارزش بزرگ آنها در درجه اول، در مقاومت آجر نسوز، در برابر سرباره های اساسی، به ویژه در برابر سرباره های غنی از آهک و آهن است.

 اینها مهمترین گروه آجر نسوز برای فرآیندهای پایه فولادسازی را تشکیل می دهند. علاوه بر کوره‌های متالورژی، آجرهای پایه در حال حاضر با موفقیت در چکرز مخازن شیشه‌ای و در کوره‌های آهک و سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند که در تنوع مواد اولیه در آجر نسوز بررسی می شوند.

نسوزهای کرومیت

مواد کروم-منیزیت معمولاً حاوی 15-35٪ Cr2O3 و 42-50٪ MgO هستند در حالی که نسوزهای منیزیت-کرومیت حاوی حداقل 60٪ MgO و 8-18٪ Cr2O3 هستند. نسوزهای کروم منیزیت برای ساخت مسیرهای بحرانی کوره های با دمای بالا استفاده می شوند.

این مواد می توانند سرباره ها و گازهای خورنده را تحمل کنند و قابلیت نسوز بالایی دارند. محصولات منیزیت کرومیت در تنوع مواد اولیه در آجر نسوز ، برای سرویس در بالاترین دما و در تماس با اساسی ترین سرباره های مورد استفاده در ذوب فولاد مناسب هستند. منیزیت-کرومیت معمولاً مقاومت سایشی بهتری نسبت به کروم-منیزیت دارد.

آجر نسوز زیرکونیا

آجر نسوز زیرکونیا، دارای استحکام بسیار بالایی در دمای اتاق هستند که تا دمای 15000 درجه سانتیگراد حفظ می شود. رسانایی حرارتی آن بسیار کمتر از رسانایی گرمایی بیشتر دیرگدازهای دیگر است. این محصول واکنشی با فلزات مایع و شیشه های مذاب نخواهد داشت. بنابراین، در تنوع مواد اولیه در آجر نسوز باید گفت که آنها به عنوان مواد ساختمانی با دمای بالا برای کوره های متالورژی و کوره های شیشه مفید هستند.

آجرهای نسوز یکپارچه

آجرهای نسوز یکپارچه، نامی که عموماً به همه محصولات نسوز بدون شکل داده می شود، موادی هستند که به عنوان نوعی سوسپانسیون نصب می شوند که در نهایت سخت می شوند و یک توده جامد تشکیل می دهند. دیرگدازهای یکپارچه در بسیاری از کاربردها از جمله کوره های صنعتی با سرعت بسیار بیشتری جایگزین نسوزهای معمولی می شوند.

تنوع مواد اولیه در آجر نسوز

مواد عایق

در تنوع مواد اولیه در آجر نسوز ، مواد عایق ، نسوزهایی با تخلخل بالا با رسانایی حرارتی کم هستند که به منظور کاهش تلفات حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. مواد عایق چگالی کمتری دارند و مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به آجر نسوز دارند.

در تمام موارد، هدایت حرارتی عایق به میزان قابل توجهی با افزایش دما افزایش می یابد. طیف گسترده ای از نسوزهای عایق با ترکیبات گسترده ای از خواص در حال حاضر در دسترس هستند. به همین ترتیب، در مقایسه با آجرهای با وظیفه بالا ارزان تر هستند. می توانید برای دریافت اطلاعاتی بیشتر در این خصوص، از راهنمایی های کارشناسان شرکت آجر نسوز آریا بهره مند شوید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب