کارخانه آجرنسوز آریا

انواع چیدمان آجر نسوز | قیمت انواع آجر نسوز

انواع چیدمان آجر نسوز

در حالت کلی می توان گفت که چهار نوع عمده آجر تولید می شود. آجر معمولی که از خاک رس تهیه می شود، در اندازه ها، شکل ها، بافت های سطحی و رنگ های متعددی وجود دارد. این در حالی است که آجر نمای ساخته شده از خاک رس، در دیوارهای بنایی بیرونی و داخلی و در کاربردهای معماری که اندازه، رنگ و بافت آجر اهمیت ویژه ای دارد، استفاده می شود. همچنین، آجر سیلیکات کلسیم ساخته شده از ماسه و آهک به عنوان آجر ساختمانی و به عنوان آجر رویه استفاده می شود و در نهایت، آجر نسوز ساخته شده از خاک رس یا مواد معدنی غیر رسی، در کوره ها استفاده می شود و انواع چیدمان آجر نسوز را شامل خواهد شد که می تواند با قیمت انواع آجر نسوز همراه باشد.

ساخت آجرهای نسوز

خاک رس یا کانی های غیر رسی برای ساخت آجرهای نسوز و برای ساخت کوره استفاده می شود که در آن مقاومت در برابر درجه حرارت تا 1787 درجه سانتیگراد مورد نیاز است. بیشتر انواع آجر نسوز از خاک نسوز ساخته می شوند که عمدتا حاوی آلومینا و سیلیس هستند. خاک های نسوز نسبت به سایر خاک ها توانایی بسیار بیشتری در مقاومت در برابر حرارت دارند. از آجرهای نسوز برای پوشش کناره های شومینه و کوره های صنعتی استفاده می شود که انواع چیدمان آجر نسوز را شامل می شود.

دو نوع عمده آجر نسوز غیر رسی، آجر منیزیا و آجر کروم است. آنها عمدتاً در کوره های فولادسازی، کوره های ذوب شیشه و سایر کوره های صنعتی که شرایط سخت است استفاده می شود. سایر مواد نسوز غیر رسی عبارتند از سیلیس، آلومینا، بوکسیت، زیرکون (سیلیکات زیرکونیوم)، زیرکونیا (اکسید زیرکونیوم)، کاربید سیلیکون و دولومیت که مقاومت متفاوتی را دارند

انواع چیدمان آجر نسوز

اندازه های آجر نسوز

از آنجایی که انواع چیدمان آجر نسوز به صورت دستی چیده می شوند، ضروری است که در اندازه های آجر نسوز ی که ساخته می شوند، به راحتی با یک دست بلند شوند. در ساخت دیوار مستقیم، آجرها در لایه های افقی قرار می گیرند. برای اطمینان از اینکه دیوار مستقیماً به سمت بالا ساخته می شود، می توان از یک خط لوله استفاده کرد.

سپس، ملات بین آجرها قرار می گیرد تا درزهای افقی و عمودی به ضخامت 0.3 تا 1.3 سانتی متر ایجاد شود. آجرها با ملات پوشش داده می شوند تا به یکدیگر بچسبند، فشار را به طور یکنواخت بر روی سازه توزیع کنند و دیوار را ضد آب نمایند.

هنگامی که یک آجر گذاشته می شود، باید آن را در یک بستر ملات فشار داده و در موقعیت نهایی قرار داد تا اطمینان حاصل شود که ملات به فضاهای بین آجر وارد می شود. اتصالات افقی و عمودی با ملات پر شده است و دیوار ضد آب خواهد بود.

انواع چیدمان آجر نسوز

نحوه چیدمان آجر نسوز

در آجرکاری به چیدمان آجرها باند می گویند. در نوع برانکارد، نحوه چیدمان آجر نسوز به گونه‌ای است که طرف بلند آن در معرض دید قرار گیرد. نوع هدر نیز، چیدمانی است که انتهای آجر مشخص باشد. آرایش های مختلف هدرها و برانکاردها انواع مختلفی از باندها را ایجاد می کنند.

بنابراین در انواع چیدمان آجر نسوز ، باند RUNNING یا STRETCHER در رشته های برانکارد روی هم قرار می گیرد. این در حالی است که باند FLEMISH دارای هدرها با کناره های کوتاه و برانکاردها به طور متناوب در هر دوره است. باند CHECKER نیز، یک الگوی شطرنجی از هدرها است که عمدتاً برای اهداف تزئینی استفاده می شود.

از سویی دیگر، اتصال ENGLISH دارای اتصال عمودی ملات، یک سوم از انتهای هر آجر برانکارد است. همچنین، باند GARDEN WALL، یک پیوند قوی است که دارای قرار دادن متقارن سرصفحه ها در هر مسیر دیگر است. پیوند COMMON (HEADER) ، رایج ترین انواع چیدمان آجر نسوز  است که دارای یک سری سرصفحه است که در هر ردیف ششم، شکست ایجاد می کند.

در مدل ENGLISH (Dutch) CROSS اتصالات برانکاردی وجود دارد که به شکل نیمه در ردیف های متناوب روی هم قرار دارند. شما می توانید برای تهیه آجر نسوز  و دریافت قیمت انواع آجر نسوز ، با شرکت آجر نسوز آریا در تماس بوده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب