کارخانه آجرنسوز آریا

انواع آجر از نظر جنس | جنس های مختلف آجر

انواع آجر از نظر جنس

انواع آجر از نظر جنس را هنگام ساختمان سازی در کاربری های مختلف، در نظر می گیرند. آجرها می توانند انواع مختلفی متناسب با کیفیت، فرآیند و روش ساخت، ماده خام اولیه، استفاده از موقعیت مکانی، قابلیت مقاوم در برابر آب و هوا، هدف از استفاده، شکل و منطقه داشته باشند. جنس های مختلف آجر ، در قیمت های آن نیز تاثیر گذار است. می توانید برای اطلاع از قیمت آجر نسوز و معمولی، با کارشناسان آجر نسوز آریا در تماس باشید.

انواع آجر از نظر جنس

پیشنهاد مطالعه : آجر فشاری و کاربرد آن

طبقه بندی انواع آجر از نظر جنس و کیفیت

آجرها بر اساس کیفیت جنس مواد، به انواع زیر تقسیم می شوند:

آجر درجه یک

در انواع آجر از نظر جنس، آجر درجه یک، در اندازه استاندارد است. رنگ این آجرها زرد یا قرمز یکنواخت است. به خوبی پخته شده و دارای بافت منظم و شکل یکنواخت است. ظرفیت جذب کمتر از 10 درصد دارد و قدرت خرد کردن 280 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع را به خود اختصاص می دهد.

آجر درجه دوم

این نوع از مصالح، در میان جنس های مختلف آجر ، دارای رنگ یکنواخت زرد یا قرمز است. این نوع از آجر، به خوبی پخته شده است. شکل منظمی دارد و ظرفیت جذب بیش از 10% اما کمتر از 15% را به خود اختصاص داده است.

آجر درجه سه

شکل و اندازه آن منظم نیست. رنگ ملایم و به رنگ قرمز روشن است. این آجر، دارای بافت غیر یکنواخت بوده و ظرفیت جذب بیش از 15 درصد را دارد.

انواع آجر از نظر جنس

پیشنهاد مطالعه : نصب و اجرای آجر نسوز

دسته بندی آجرها بر اساس فرآیند ساخت

هنگام انتخاب و خرید مصالح ساختمانی، در کنار بررسی انواع آجر از نظر جنس، لازم است که فرآیند ساخت آجر نیز در نظر گرفته شود:

آجرهای نسوخته

این آجرهای نیمه سوخته، دارای رنگ زرد و قدرت کمی هستند. آنها در تراس های آهکی استفاده می شوند. چنین آجرهایی نباید در معرض آب باران قرار گیرند.

آجر سوخته

آجر سوخته از سوزاندن در کوره به دست می آید. آجرهای درجه 1، 2 و 3، جزء آجرهای سوخته محسوب می شوند.

آجر سوخته یا جاما

اغلب به عنوان آجر شیشه‌ای شناخته می‌شود، زیرا در دمای بالا و مدت زمان طولانی‌تری نسبت به آجرهای معمولی پخته می‌شود. ظرفیت جذب آنها در مقایسه با جنس انواع آجر ها بالاست. استحکام بالاتر داشته و معادل آجرهای درجه یک است. قیمت انواع آجر از نظر جنس، کیفیت و … را از کارشناسان آجر نسوز آریا دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب