تفاوت آجر نسوز و آجر دکوراتیو | مقایسه آجرهای نسوز و دکوراتیو

تفاوت آجر نسوز و آجر دکوراتیو

تفاوت آجر نسوز و آجر دکوراتیو ، در حالت کلی به ترکیب شیمیایی، رنگ، شکل و هدایت حرارتی بین آن ها بستگی دارد. آجرهای نسوز از مواد سرامیکی نسوز تشکیل شده اند که برای پوشش موقعیت هایی مانند کوره ها ساخته می شوند. این در حالی است که در مقایسه آجرهای نسوز و دکوراتیو ، نوع معمولی آجرها، تحمل دمای بالا را نداشته و در برابر تغییرات شدید آب و هوایی، چندان مقاومتی ندارد.

عنصر دما در تفاوت آجر نسوز و آجر دکوراتیو

آجرهای نسوز دارای خواص نسوز هستند. آنها سنگین بوده و دارای تخلخل کمی هستند. از طرف دیگر آجرهای دکوراتیو، متخلخل تر بوده و در دمای 1200 درجه فارنهایت شروع به تجزیه می کنند.

عنصر دما در تفاوت آجر نسوز و آجر دکوراتیو

پیشنهاد مطالعه : نصب و اجرای آجر نسوز

ترکیب بندی آجرها

آجر نسوز، با ترکیب شیمیایی هفتاد و سه درصد سیلیس و بیست و سه درصد آلومینا تولید می شود. اکسید آهن، تیتانیوم و سایر اکسیدهای فلزی بخش باقی مانده را تشکیل می دهند. ترکیب شیمیایی عمده آجر دکوراتیو سیلیس، آلومینا، منیزیم، آهک، اکسید آهن و مواد قلیایی است. اگر هر یک از این ترکیبات بیشتر یا کمتر از مقدار لازم وجود داشته باشد، ممکن است آسیب جدی به آجر وارد کند که توجه به تفاوت آجر نسوز و آجر دکوراتیو را دارای اهمیت می نماید.

رنگ و شکل آجرهای نسوز و دکوراتیو

آجر نسوز به طور طبیعی سفید است. رنگ ها در مواد اولیه آجر، مخلوط شده و در روند تولید، رنگ نهایی آجر نسوز، بدست می آید. برخی از رنگ های محبوب تر شامل قرمز و مشکی می باشد. رنگ این امکان را فراهم می کند تا به راحتی با کاربردهای دیگر مطابقت لازم را ایجاد کنند. آجرهای دکوراتیو نیز در رنگ های مختلف تولید می شوند. البته، رنگ آجرهای دکوراتیو بر اساس نوع خاکی که استفاده می شود، دارای تفاوت هایی خواهد بود.

قیمت آجرهای نسوز

رسانایی گرمایی آجرها

در مقایسه آجرهای نسوز و دکوراتیو ، رسانایی حرارتی آجرهای دکوراتیو بسیار بیشتر از آجرهای نسوز است. آجرهای نسوز دارای تحمل و مقاومت لازم در دمای بالا هستند. زیرا سرامیک، اکسید آهن و سایر مواد افزودنی شیمیایی دماهای بالا را جذب می کنند و انتقال نمی دهند.

رسانایی حرارتی پایین، باعث می شود که بازده انرژی بیشتر و عایق مناسب تری فراهم شود. بنابراین آجرهای نسوز متراکم در محیط‌هایی با تنش‌های مکانیکی یا حرارتی شدید استفاده می‌شوند. اما آجرهای دکوراتیو برای این کاربردها مناسب نیستند. از آن ها عمدتا برای طراحی نمای داخلی استفاده می شود.

قیمت آجرهای نسوز و دکوراتیو

در صورتی که به آجر برای ساخت سازه خود نیاز دارید، می توانید پیش از اقدام برای خرید، قیمت آجرهای نسوز و دکوراتیو را در اینجا مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه : آجر فشاری و کاربرد آن

اشتراک گذاری

آخرین مطالب