تفاوت بین آجر رسی و نسوز | مقایسه آجرها در نمای ساختمان

تفاوت بین آجر رسی و نسوز

این یک واقعیت است که اکثر مردم، بدون داشتن ایده روشنی از تفاوت بین آجر رسی و نسوز ، شروع به خرید این مصالح می کنند. در واقع، انسان ها 1000 سال از آجر برای اهداف ساختمانی استفاده کرده اند. قدمت آجرها به 7000 سال قبل از میلاد برمی گردد و این باعث می شود که یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی شناخته شده برای بشر باشد. انتخاب نوع آجر، اولین تصمیم  مهمی است که هنگام شروع یک پروژه ساختمانی باید به آن فکر کنید. شما می توانید در خصوص بررسی و مقایسه آجرها در نمای ساختمان ، با کارشناسان آجر نسوز آریا تماس بگیرید.

تفاوت های آجر رسی و آجر نسوز

آجرهای رسی و آجرهای نسوز، با مواد مختلفی ساخته می شوند. آجرهای نسوز بلوک هایی از مواد سرامیکی نسوز هستند که برای پوشش شومینه ها و کوره ها استفاده می شوند. آنها با آجرهای معمولی به دلیل توانایی شان در تحمل درجه حرارت تا 1800 درجه فارنهایت متفاوت هستند. تفاوت در ترکیب شیمیایی آجرهای نسوز در مقایسه با آجر رسی است. رنگ، شکل و هدایت حرارتی آجرهای نسوز و آجرهای معمولی نیز متفاوت است. در اینجا این موارد را بررسی کرده و درک کاملی از تفاوت بین آجر رسی و نسور را ارائه خواهیم کرد.

تفاوت بین آجر رسی و نسوز

دمای مناسب

در بررسی مقایسه آجرها در نمای ساختمان ، دما مهم ترین نکته است. آجرنسوز دارای خواص نسوز هستند. آنها دمای بالای 1800 درجه را تحمل کرده و در ساخت اتاق های پخت و پزو برای ایجاد شومینه استفاده می شوند.

همچنین برای کوره های صنعتی کوچک یا بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. ضمن آنکه سنگین بوده و تخلخل کمی دارند. این را هم باید در نظر گفت که تخلخل در آجرهای معمولی بیشتر است. این درحالی است که آجرهای معمولی در دمای مناسب 1200 درجه فارنهایت شروع به تجزیه می کنند.

هدایت حرارتی در تفاوت بین آجر رسی و نسوز

نکته قابل توجه دیگر این است که در تفاوت بین آجر رسی و نسوز ، هدایت حرارتی در آجرهای معمولی بیشتر است. آجرهای نسوز می توانند دمای بالا را تحمل کنند. زیرا سرامیک، اکسید آهن و سایر مواد افزودنی شیمیایی دماهای بالا را جذب می کنند و انتقال نمی دهند. رسانایی حرارتی پایین بازده انرژی و ارزش عایق بیشتری را  ارائه می دهد.

اکثر آجرهای نسوز با خاک نسوز ساخته می شوند که عمدتاً حاوی سیلیس و آلومینا است. آجرهای نسوز که در بالاترین درجه حرارت، بیش از 3000 درجه فارنهایت مقاومت می کنند، حاوی آلومینا بیشتری هستند. برخی از آجرهای نسوز نیز حاوی مقادیر کمی منیزیم، کلسیم، پتاسیم، آهن و تیتانیوم هستند. ترکیب شیمیایی که در این نوع از آجرها وجود دارد، آن ها را از یکدیگر متمایز خواهد کرد.

گرید های مختلف خاک نسوز

گریدهای خاک نسوز، در  تفاوت بین آجر رسی و نسوز ، معمولاً بسته به نوع مقاومت در برابر آتش مورد نیاز، به گریدهایی تقسیم می شود. دیواره داخلی کوره، به آجر نسوز ساخته شده از خاک رس با چگالی بالا نیاز دارد. زیرا این آجرها در معرض دماهای بسیار بالا هستند. آنها معمولاً از آجرهایی با محتوای آلومینا بیشتر، به میزان 40 تا 44 درصد، استفاده می کنند و به عنوان کار فوق العاده با پخت بالا در نظر گرفته می شوند.

مقایسه آجرهای نمای ساختمان

ساختار آجرهای نسوز

در مقایسه آجرها در نمای ساختمان از نظر ساختاری باید گفت که آجرهای نسوز سبک‌تر، متخلخل‌تر و نرم‌تر نسبت به آجرهای سخت‌تر می‌توانند گرمای بیشتری را تحمل کنند و انرژی کمتری جذب کنند. این آجرها چگالی کمتری دارند و عایق بهتری می باشند، اما نمی توان از آنها برای ذخیره گرما استفاده کرد. بهتر است آجرهای نسوز سخت،  در اطراف شعله های آتش استفاده شوند، زیرا احتمال بیشتری برای جذب گرما دارند.

این نوع از آجرها، در مواقعی که به گرمای شدید نیاز است استفاده می شوند. ساختار آجرهای نسوز با آجرهایی که برای ساخت خانه استفاده می شود متفاوت است. حتی در بین آجرهای نسوز نیز تفاوت هایی وجود دارد که آنها را  برای کوره، شومینه یا نمای ساختمان مناسب می کند.مطمئن شوید که نوع مناسب آجر نسوز را برای کاری که برای آن استفاده می شود انتخاب کرده اید.

شکل آجرهای سفالی بیشتر از شکل آجرهای نسوز متفاوت است. همچنین رنگ آجرهای رسی ممکن است بسته به نوع خاک مورد استفاده متفاوت باشد. رنگ آجرهای نسوز معمولاً سفید تا زرد مایل به سفید است. اگر رنگ آنها متفاوت است، به این دلیل است که در طول فرآیند تولید لکه شده اند. 

خرید بر اساس تفاوت آجر رسی و نسوز

با این حال، اهمیت بررسی تفاوت بین آجر رسی و نسوز در این است که آجری نسوزی که قرار است برای اطراف شعله و حرارت بالا استفاده شود، را به درستی انتخاب کنید. شما نمی توانید از آجر سفالی برای چنین سازه هایی استفاده نمایید. آجرهایی که می خواهید برای شومینه استفاده کنید باید دمای 1800 درجه را تحمل کنند.

آجرهای رسی نسبت به آجرهای نسوز متخلخل‌تر هستند و در حدود 1200 درجه شروع به ترک خوردن می‌کنند. مقایسه آجرها در نمای ساختمان ، می تواند در نوع سازه ای که برای آن انتخاب می شوند، تفاوت ایجاد کند. در این خصوص، راهنمایی های لازم را از آجر نسوز آریا دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب