تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری

تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری

سازه‌ های روکش آجری و ساختمان های تمام آجری از مصالح ساختمانی یکسان استفاده می‌کنند، اما تکنیک ‌های نصب آن ها متفاوت است. خانه‌ های آجری دولایه و یکپارچه، از دو لایه آجر یا یک لایه بلوک بتنی و یک لایه آجر مجاور در نمای بیرونی ساخته می‌شوند. آجر بخشی از سیستم پشتیبانی سازه ساختمان است. اگر آجر برداشته شود، ساختمان دچار خرابی های سازه ای می شود. تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری نیز در همین نکته است.

روکش آجری، بر خلاف تصور رایج، از قطعات نازک آجر تشکیل نشده است، مانند آنچه در کفپوش ‌ها، پاسیوها و عناصر تزئینی داخلی یافت می‌شود. خانه های روکش آجری تقریباً شبیه سازه های آجری دو لایه به نظر می رسند، با این تفاوت که آنها با استفاده از تکنیک بسیار متفاوت ساخته می شوند.

خود خانه از اسکلت فلزی یا چوبی ساخته شده و سپس با روکش چوبی یا عایق پوشانده شده است. یک لایه آجر در نزدیکی هر دیوار بیرونی ساخته شده و با گره های فلزی به خانه متصل می شود. بنابراین در بیان تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری باید اشاره کنیم که روکش آجری، بار ساختاری ساختمان را تحمل نمی کند. از همین روست که اگر آجر برداشته شود، خانه همچنان پابرجا می ماند.

تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری

نصب و راه اندازی

آجر یکپارچه و دولایه و روکش آجری هر دو از آجرهای یکسانی استفاده می کنند، اگرچه هر سبک در طول نصب مشخص می شود. بازرسان می‌توانند از وجود عناصر زیر به ‌عنوان شواهدی مبنی بر آجری بودن دیوار به جای روکش استفاده کنند.

تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری در این است که آجرهای روکش، عمدتا کوچکتر از سایر آجرها به نظر می رسند، اما در واقع اندازه آنها یکسان است. از آنجایی که به پهلو گذاشته شده، فقط انتهای کوتاه آنها قابل مشاهده است.

آنها به عنوان پلی بین وایت (لایه) بیرونی و وایت داخلی عمل می کنند و از جدا شدن این دو جلوگیری می نمایند که به ویژه با افزایش ارتفاع دیوار، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. گاهی اوقات، از گره های فلزی برای نگه داشتن وایت ها در کنار هم استفاده می شود و در این مورد، ممکن است به هیچ آجری نیاز نباشد که به دیوار اجازه می دهد مانند روکش ظاهر شود.

در تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری باید اشاره کنیم که قوس های تقویت شده اطراف پنجره ها در خانه‌های آجری یکپارچه، طاق ‌های تقویت ‌شده با بلوک ‌هایی وجود دارد که رو به داخل خانه برای تقویت دهانه قرار گرفته اند. بنابراین به احتمال زیاد، اغلب خانه های آجری قدیمی که دارای عمری بالای سی سال دارند، از نوع ساختمان های آجری یکپارچه هستند تا روکش آجری.

اهمیت تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری

روکش آجری، بر خلاف آجر یکپارچه، در هر زمانی پس از اتمام ساخت و ساز ساختمان قابل نصب است. روکش بیرونی خانه برای محافظت از آن در برابر رطوبت و عوامل جوی طراحی و ساخته شده است. آجرها همه به صورت افقی چیده شده اند و در فاصله چند اینچ از ساختار ساختمان قرار دارند.

از مهم ترین تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری این است که منافذی برای اجازه دادن به فضای بین دیوارهای آجری و قاب برای تنفس و اجازه خروج رطوبت انباشته در این ناحیه تعبیه می‌شود. متأسفانه، آنها اغلب توسط ملات در نتیجه فرآیند ساخت و ساز مسدود می شوند.

مسدود شدن این منافذ باعث می شود رطوبت در پشت آجرها جمع شود و منجر به پوسیدگی گردد که آفات را جذب می کند. برای رفع این مشکل، می توان دریچه های مخصوصی را در سطح روکش آجری تعبیه کرد که البته بسیاری از افراد آن را ناخوشایند می دانند.

تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری

مزایای آجر یکپارچه

در تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری ، باید اشاره کنیم که آجر های یکپارچه در صورت وقوع زلزله یا بادهای شدید بسیار پایدارتر است. خانه های آجری جامد مقاوم هستند و ممکن است قرن ها دوام بیاورند. ضمن آنکه از آنجایی که هیچ سیستم قاب چوبی داخلی وجود ندارد، موریانه ها و پوسیدگی مشکلی ندارند.

مزایای روکش آجری

سازندگان به طور خاص، روکش آجری را برای ویژگی های کاربردی انتخاب می کنند. این نوع از آجر، نصبی نسبتا آسان دارد، زیرا تنها یک لایه آجر استفاده شده است. به طور کلی مقرون به صرفه تر است و به یک پایه و سیستم پشتیبانی نسبتاً ساده نیاز دارد. در مقابل و در تفاوت ساختمان آجری با روکش آجری ، خانه‌ های آجری بسیار سنگین هستند و به سیستم‌ های پایه و فونداسیون قابل توجهی نیاز دارند.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

آخرین مطالب