کارخانه آجرنسوز آریا

مراحل ساخت آجر نسوز | روش تولید آجر به زبان ساده | مراحل پخت آجر

مراحل ساخت آجر نسوز | روش تولید آجر به زبان ساده | مراحل پخت آجر

فرآیند مراحل ساخت آجر نسوز به انتخاب مواد اولیه، کلسینه کردن، شکل‌دهی، خرد کردن، بچینگ، مخلوط کردن، قرار دادن مواد، قالب‌گیری، خشک کردن، سوزاندن، ارزیابی و بسته‌بندی تقسیم می‌شود. ضمن آنکه نرخ آجر نسوز و قیمت مواد اولیه، شاخص فیزیکی و شیمیایی و روش تولید به سرعت در مراحل پخت آجر مشخص می شود. انتخاب مواد خام، بهینه سازی و خالص سازی، مواد اولیه با خلوص بالا مقدمه ای برای تولید دیرگدازهای با کیفیت بالا است. در اینجا روش تولید آجر به زبان ساده را بیان خواهیم کرد.

مراحل پخت آجر

درباره آجر نسوز

آجر نسوز، ماده نسوز متشکل از کانی ‌های غیرفلزی است که به اشکال مختلف برای استفاده در دماهای بالا، به ‌ویژه در سازه‌ های عملیات متالورژی تشکیل شده است. مواد خام اصلی برای آجر نسوز شامل خاک نسوز، عمدتا سیلیکات آلومینیوم هیدراته است.

مواد معدنی با محتوای اکسید آلومینیوم بالا، مانند بوکسیت، دیاسپور و کیانیت، منابع سیلیس، از جمله ماسه و کوارتزیت، مواد معدنی منیزیم، منیزیت، دولومیت، فورستریت و الیوین، کرومیت، محلول جامد اکسید کروم با اکسیدهای آلومینیوم، آهن و منیزیم، کربن به صورت گرافیت یا کک و میکا ورمیکولیت مواد خام جزئی زیرکونیا، زیرکون، توریا، بریلیا، تیتانیا و سریا و سایر مواد معدنی حاوی عناصر کمیاب خاکی هستند که در مراحل ساخت آجر نسوز به کار گرفته می شود.

آجرهای نسوز از فرآیندهای پرس خشک، گل سفت، ریخته گری گل نرم و پرس گرم که در ساخت آجرهای ساختمانی استفاده می شوند، تشکیل خواهند شد. برخی از مواد، از جمله منیزیت و دولومیت، نیاز به پخت در کوره‌های دوار دارند تا قبل از اینکه مواد خرد شده و اندازه‌ شده را به شکل ‌های نسوز ساخته و مجدداً پخته کنند، تف جوشی و متراکم شدن ایجاد شود. مواد خام در یک کوره الکتریکی ذوب می شوند و سپس مذاب در قالب های مخصوص در مراحل پخت آجر ریخته می شوند.

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز هلندی

تولید آجر نسوز

مواد معدنی طبیعی در تولید آجر نسوز، معمولاً شامل کانی بدون چربی و کانی غنی با ترکیب نابرابر و تغییرات با کیفیت زیاد است، گاهی اوقات استفاده مستقیم از دیرگدازها باعث ایجاد مشکل و کیفیت ضعیف می شود و حتی نمی توان از آن استفاده کرد، بنابراین فرآوری، غنی سازی و طبقه بندی مواد معدنی ضروری است.

به جز برخی از مواد خام، بیشتر آنها مورد استفاده به عنوان سنگدانه های نسوز، باید در دماهای بالا کلسینه شوند. مجموعه‌ای از واکنش‌ های فیزیکی و شیمیایی هنگام کلسینه شدن ماده خام ایجاد می‌شود که نقش حیاتی در تقویت ترکیب، افزایش ترکیب معدنی و ساختار دیرگدازها و تضمین پایداری حجم دیرگداز و دقت اندازه ظاهری در مراحل ساخت آجر نسوز دارد.

شاخص های پخت مواد شامل تخلخل ظاهری، چگالی ظاهری و جذب آب و غیره است. در مراحل پخت آجر ، مرتب سازی، خرد کردن و تناسب، مواد خام باید پس از خرد کردن و آسیاب غربال شوند، زیرا مواد نیمه ساخته با اندازه های مختلف پودر درجه بندی می شوند و از دریافت بدنه متراکم با مواد بسیار فشرده اطمینان حاصل می کنند.

تجهیزات ساخت آجر

هر نوع تجهیزات می تواند ظرافت های مختلفی از پودر نهایی را با آسیاب کردن، مش 80 مش -425، مش 500 مش -2000 تولید کند، این در حالی است که بهترین ها می توانند حدود 2500 مش را به دست آورند. در این بخش از مراحل ساخت آجر نسوز ، مخلوط کردن، قرار دادن مواد، به منظور همگن شدن اجزا و ذرات کنجاله خام و کلینکر، مخلوط کردن و افزودن بایندر در زمان مشابه ضروری است تا استحکام پیوند مواد نیمه ساخته بهبود یابد.

پس از قالب گیری، خشک کردن و پرس توسط تجهیزات پرس عالی و قالب گیری، آجرهای نسوز باید برای مدت زمان خاصی قرار داده شوند تا خشک شوند. بنابراین، در کوره، برای مراحل پخت آجر ، محصول کامل با پخت در دمای بالا در یک کوره با دمای بالا پخته خواهد شد.

مراحل پخت آجر

ساخت آجرهای نسوز

در ساخت آجرهای نسوز، آنها برای مقاومت در برابر گرما و سرمایش بالا در دماهای مختلف طراحی شده اند. آنها در مراحل ساخت آجر نسوز از خاک رس آتشین ساخته می شوند که در درجه اول حاوی آلومینا و سیلیس است. این دو عنصر هستند که می توانند دماهای بالا را تحمل کنند و برای چاله های آتش مناسب هستند.

آجرهای نرم

کاربرد اصلی آجرهای نرم عایق کاری است. این آجرها از خاک رس نسوز ساخته شده با مواد قابل احتراق ساخته شده اند. هنگامی که آجرها گرم می شوند، مواد قابل احتراق متلاشی شده و سوراخ های هوا در سراسر آجر باقی می مانند. مردم از این آجر به عنوان ساختار کوره های برقی یا آستری برای کوره های احیا استفاده می کنند.

آجر سخت

آجر سخت در مراحل پخت آجر ، بادوام است و برای ایجاد ساختار استفاده می شود. این آجر می تواند در برابر شعله مستقیم مقاومت کند. کوره‌ های بزرگ، دودکش‌ ها و آتش ‌دان‌ها معمولاً از آجر سخت استفاده می‌کنند. آجرهای سخت یک انتخاب عالی برای استفاده در کوره ها هستند. در این خصوص، اطلاعات کامل تر را از شرکت آجر نسوز آریا دریافت کنید.

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز کف

اشتراک گذاری

آخرین مطالب