کارخانه آجرنسوز آریا

خاک مناسب برای تولید آجر نسوز | هزینه بهترین آجر نسوز

خاک مناسب برای تولید آجر نسوز

امروزه، استفاده از خاک مناسب برای تولید آجر نسوز و تکنیک های سوزاندن به طور استثنایی، کیفیت ساختمان ها را بهبود بخشیده است. آجر نقش اصلی را در ساخت و ساز در تمام سطوح از سقف های ساده تا ساختمان های چند طبقه ایفا می کند. طی سالیان متمادی، روند ساخت آجر به جز اصلاحات جزئی تغییر نکرده است. آجر، قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که در حال حاضر به دلیل دوام، در دسترس بودن و هزینه کم، به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. می توانید هزینه بهترین آجر نسوز را از آجر نسوز آریا بخواهید.

مراحل انتخاب خاک مناسب برای تولید آجر نسوز

انتخاب خاک مناسب برای تولید آجر نسوز ، یکی از مهم ترین بخش ها در ساخت آجر است. در واقع، ساخت آجر شامل چهار مرحله است که آماده سازی خاک، قالب گیری، خشک کردن و سوزاندن می شود. این مراحل را می توان بشرح ذیل نام برد.

حذف خاک روبی از آجر

حذف خاک رویی شامل مواد سست موجود در بالای خاک، برای عمق حدود 200 میلی متر است. این مواد باید حذف شوند زیرا حاوی ناخالصی های زیادی هستند و در تهیه آجر استفاده نمی شوند و به عبارتی، خاک مناسبی جهت تولید آجر نسوز به شمار نمی آیند.

کندن و پخش

پس از کندن خاک حدود 200 میلی متر، خاک را روی زمین هموار پهن می کنند و کپه های رسی حدود 600 تا 1200 میلی متر ایجاد می نمایند.

نظافت در استفاده از خاک مناسب برای تولید آجر نسوز

پس از پخش شدن خاک روی زمین باید از سنگ، مواد گیاهی، سنگریزه و سایر موارد، پاکسازی شود. در صورت وجود مواد غیر رسی اضافی، باید خاک رس را شسته و غربال کرد. کل این فرآیند گران خواهد شد. ضمن آنکه توده های موجود در خاک باید به صورت پودر خرد شوند.

هوازدگی

سپس خاک مناسب برای تولید آجر نسوز بسته به ماهیت خاک به مدت چند هفته برای نرم شدن در معرض جو قرار می گیرد که به خاک انعطاف پذیری و استحکام می بخشد.

اختلاط برای بهترین آجر نسوز

برای افزایش کیفیت خاک، می‌توان خاک رس شنی یا آهکی را به نسبت مناسب به همراه زغال‌سنگ، خاکستر و غیره اضافه کرد و کل جرم را به طور یکنواخت با آب مخلوط کرد.

تلطیف در خاک مناسب برای تولید آجر نسوز

پس از افزودن به مقدار کافی آب، خاک را خمیر می کنند تا سفت و یکدست شود. به طور کلی، برای آجرهای دست ساز، خاک رس نرم را می توان با استفاده از حدود 25 تا 30 درصد آب تهیه کرد. برای ساختن آجرهای برتر در مقیاس بزرگ حدود 20000، خاکی مناسب جهت تولید کردن آجر نسوز را در آسیاب آماده می کنند.

خاک مناسب برای تولید آجر نسوز

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز هلندی

انواع قالب گیری آجر

انواع قالب گیری آجر ها در اندازه های متریک به نام آجر مدولار ساخته می شوند. اندازه اسمی آجرها 10*10*20 سانتی متر می باشد که شامل ضخامت ملات و اندازه واقعی آجر مدولار می باشد. قالب آجری، مکعبی مستطیل شکل از فولاد یا چوب است که در بالا و پایین جعبه باز می شود و ابعاد داخلی قالب 20*10*10 سانتی متر است. قالب گیری آجر را می توان با دست یا ماشین انجام داد.

قالب گیری دستی با خاک مناسب برای تولید آجر نسوز

قالب گیری دستی دو نوع وجود دارد، یعنی قالب گیری زمینی و قالب گیری رومیزی. در این نوع، آجرها به صورت دستی قالب گیری می شوند و در جایی که فقط به مقدار کمی آجر نیاز است، همراه با خاک مناسب جهت تولید کردن انواع آجر نسوز ترجیح داده می شود.

قالب گیری زمینی

قالب گیری آجر بر روی زمین به صورت دستی توسط نیروی کار صورت می گیرد که به طور متوسط، یک قالب‌ساز می‌تواند حدود 750 آجر را در روز قالب‌گیری کند. وقتی آجرها به اندازه کافی خشک شدند، به سوله خشک کن منتقل می شوند و به طور منظم قرار می گیرند.

قالب گیری روی میز: این قالب گیری به جای زمین روی میز به ابعاد 200*100*70 سانتی متر انجام می شود. این فرآیند قالب گیری میز تقریباً شبیه به قالب گیری زمینی است که برای برخی تغییرات جزئی انتظار می رود.

قالب گیری ماشینی

ماشین‌ های قالب‌ سازی زمانی استفاده می ‌شوند که حجم وسیعی از آجر، همراه با خاک مناسب برای تولید آجر نسوز ، در زمان کمتری تولید شود. این نوع آجرها نسبت به آجرهای قالب‌گیری شده با دست، سنگین‌تر و مستحکم‌تر بوده و شکل منظم، سطح صاف‌تر و لبه‌های تیز دارند.

در این روش ابتدا دستگاه، خاک سخت را به پودر تبدیل می کند و مقدار کمی آب به پودر اضافه می شود تا به صورت خمیر پلاستیکی سفت در آید. این خمیر در قالب قرار می گیرد و توسط دستگاه پرس می شود تا آجرهای سخت و درستی شکل بگیرد. این آجرها به آجرهای فشرده معروف هستند که نیازی به خشک کردن ندارند و می‌توانند در کوره سوزانده شوند.

هزینه بهترین آجر نسوز

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز کف

خشک کردن خاک مناسب

آجرهای قالبی که با خاک مناسب آماده شده اند را نمی توان مستقیماً سوزاند، زیرا ممکن است آسیب ببینند. بنابراین قبل از سوزاندن آنها باید حدود دو هفته به صورت طبیعی یا مصنوعی خشک شوند. پس از فرآیند قالب‌گیری و خشک‌کردن، آجرها را در کوره‌ها می‌سوزانند تا سختی، استحکام و تراکم آجر را افزایش دهند. برخی تغییرات فیزیکی و شیمیایی در سوزاندن آجرها اتفاق می افتد.

هزینه بهترین آجر نسوز

می توانید هزینه بهترین آجر نسوز را از آجر نسوز آریا دریافت کنید. ضمن آنکه باید توجه داشته باشید که برای به دست آوردن یک آجر با کیفیت خوب باید آن را تا دمای مورد نیاز گرم کرد. آجرها شکل خود را از دست می دهند و اگر حرارت زمین آجری از 1300 درجه سانتی گراد فراتر رود، خاک مخصوص تولید آجر نسوز منجمد می شوند. 

اشتراک گذاری

آخرین مطالب