کارخانه آجرنسوز آریا

آجر نسوز در مصارف صنعتی | کاربرد آجر صنعتی

آجر نسوز در مصارف صنعتی

آجر نسوز در مصارف صنعتی ، از انواع آجرهایی هستند که به عنوان مصالح ساختمانی در برابر حرارت بالا مقاومت می کنند. رنگ آنها به طور معمول سفید متمایل به زرد است و وزن هر کدام حدود 3 کیلوگرم می باشد. آنها باید نقطه همجوشی بالایی داشته باشند. برای ساخت این نوع آجرها از خاک نسوز استفاده می شود. این خاک رس می تواند در برابر دمای بالا بدون تغییر قابل ملاحظه ای در خواص ساختاری مانند ذوب یا نرم شدن مقاومت کند. از همین روست که کاربرد آجر صنعتی در صنایع مختلف، مشاهده می شود.

خاک رس در آجر نسوز در مصارف صنعتی

خاک رس در آجر نسوز در مصارف صنعتی ، باید حاوی درصد بیشتری از سیلیس و آلومینا غیر مضر باشد. آنها باید مقدار بسیار کمی آهک مضر، منیزیم، اکسید آهن و مواد قلیایی داشته باشند. سیلیس ،در دمای حدود 2800 درجه سانتیگراد نرم می شود و در نهایت در دمای حدود 3200 درجه سانتیگراد ذوب شده و تبدیل به یک ماده شیشه ای خواهد شد.

این ماده، حدود 3300 درجه ذوب می شود. این نقطه نرمی و ذوب بالا، آن را به عنوان ماده اصلی برای تولید آجرهای نسوز معرفی کرده است. از سویی دیگر، آلومینا در مقایسه با سیلیس، دارای دمای نرم شدن و همجوشی بالاتری است. این ماده، در حدود 3800 درجه سانتیگراد ذوب می شود. بنابراین در ترکیب با سیلیس استفاده خواهد شد.

از آهک، منیزیا، اکسید آهن و مواد قلیایی، به عنوان شار، برای کاهش دمای نرم شدن و همجوشی استفاده می شود.

آجر نسوز در مصارف صنعتی

ترکیب تقریبی خاک های نسوز

درصد اجزاء تشکیل دهنده خاک نسوز برای مصارف صنعتی شامل موارد ذیل است:

  • سیلیس 60-96
  • آلومینا 2-36
  • آهک، منیزیا، اکسید آهن و مواد قلیایی 2-5

پیشنهاد مطالعه : خرید آجرهای سفالی

فرآیند تولید آجر نسوز در مصارف صنعتی

فرآیند ساخت آجر نسوز در مصارف صنعتی مشابه آجرهای معمولی است. آجرهای نسوز از خاک رس نسوز تولید می شوند. سوزاندن در یک نوع کوره برتر تحت کنترل درجه حرارت، به دقت انجام می شود. فرآیندهای سوزاندن و خنک شدن نسبتاً کند در نظر گرفته خواهند شد.

آجر نسوز در مصارف صنعتی

کاربرد آجر صنعتی

از آجرهای نسوز در مصارف صنعتی، به ویژه صنایعی که نیاز به دمای بالا برای پخت مواد دارند، استفاده می شود. کاربرد آجر صنعتی را می توانید در ساخت انواع کوره مشاهده کنید. برای خرید انواع آجرها و دریافت قیمت آنها، با کارشناسان آجر نسوز آریا تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب