آجر نسوز: حلقه امنیت و مقاومت در برابر حریق

آجر نسوز: حلقه امنیت و مقاومت در برابر حریق

آجر نسوز به عنوان یکی از مصالح با اهمیت در صنعت ساخت و ساز، نقش مهمی در امنیت سازه ها برعهده دارد. امروزه، آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق، حلقه امنیت اصلی در برابر آتش سوزی به حساب می آید. این آجرها با توجه به مواد سازنده و نوع فرآوری که دارند، در برابر حریق بسیار مقاوم هستند.

به طوریکه آجر نسوز در اغلب کشورهای جهان اول نظیر انگلستان، به عنوان استاندارد ضد حریق شناخته می شود و استفاده از آن در ساختمان سازی الزامی است. در این مطلب قصد داریم با ویژگی ها و مواد تکشیل دهنده آجر نسوز آشنا شویم و تاثیر آجر نسوز در حلقه امنیت و مقاومت در برابر حریق را بررسی کنیم؛ در ادامه با آجرنسوز آریا همراه باشید.

آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق

تاثیر آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق

آجر نسوز در انواع و اشکال مختلفی تهیه و تولید می شود. اغلب مواد اولیه استفاده شده در آجرهای نسوز مشابه یکدیگر هستند. اما در برخی موارد ممکن است مواد اولیه سازنده آن ها متفاوت باشد. بطور کلی، مواد تشکیل دهنده آجر نسوز شامل خاک کائولن، سیلیس، آلومینا، ترکیباتی از اکسید آهن و دیگر مواد معدنی می شود. این مواد به صورت درصدهای ثابت و مشخص شده با یکدیگر ترکیب می شوند و در کوره های آجر پزی به مرحله مصرف می رسند.

به واسطه این موضوع، آجرهای نسوز حلقه ایمنی مناسبی محسوب می شوند و مقاومت بسیار زیادی در برابر حریق دارند. توجه داشته باشید که آجرهای نسوز علاوه بر مقاومت در برابر حریق، در مقابله با سرما و دیگر عوامل آب هوایی نیز مقاوم تر از آجرهای معمولی هستند. همین موضوع موجب شده است که استفاده از آجر نسوز به یکی از استانداردهای ساخت و ساز تبدیل شود.

انواع آجر نسوز

اهمیت آجر نسوز در حلقه امنیت

آجر های نسوز علاوه بر طیف رنگی زیبایی که به صورت طبیعی ارائه می دهند و موجب زیبایی محیط می شوند به دلیل سبک بودن و کم وزن بودنشان قدرت جذب بالایی در نگه داشتن مصالح از خود نشان می دهند و در نتیجه خطر سقوط را به صفر می رسانند. بنابراین باید گفت که سازه هایی که با آجر نسوز با کیفیت ساخته می شوند بسیار مقاوم هستند.

علاوه بر این، آجر های نسوز در مقابل اشعه ماوراء بنفش و تابش مستقیم خورشید نیز مقاوم هستند و دوام بسیار زیادی در برابر هوازدگی و تغییرات دارند. آجر های نسوز فاقد هر گونه ناخالصی در ساختار خود می باشند و در نتیجه شوره نمی زنند و ترک بر نمی دارند وهیچ گونه لک و پوسیدگی و فرسایشی در ظاهر و باطن آن ها به وجود نمی آید. بنابراین با موارد گفته شده و با خصوصیاتی که آجر های نسوز با کیفیت دارند عمر مفید سازه بالا می رود و اهمیت آجر نسوز در حلقه امنیت مشخص می شود. (منبع)

اهمیت آجر نسوز در حلقه امنیت

مزیا آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق

همانطور که در پاراگراف اول گفته شد، آجر نسوز و مقاومت در برابر حریق موجب می شود که بسیاری از کشورهای جهان اول آن را به عنوان استاندارد ضد حریق در نظر بگیرند. اما سوال! آجر نسوز در حلقه امنیت چه اهمیتی دارد؟ استفاده از آجر نسوز علاوه بر طول عمر بالا و استحکام بیشتر نسبت به آجر های معمولی، در حوادث ناگواری همچون آنش سوزی منازل نقش بسزایی دارد.

در بسیاری از گزارشات آتش نشانی، عدم وجود آجر نسوز در ساخت و ساز موجب گسترش تلفات و فرو ریختن ساختمان اعلام شده است. آجرهای نسوز در برابر شعله های شدید آتش حدود 2 تا 4 ساعت مقاومت می کنند. این مقدار زمان برای اطفاء حریق تایم مناسب و ایده آلی محسوب می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دو =