کارخانه آجرنسوز آریا

سبک پارامتریک با آجر نما | نمای پارامتریک آجری

سبک پارامتریک با آجر نما

سبک پارامتریک با آجر نما یکی از گزینه هایی است که امروزه بسیار مورد توجه است. در میان چندین مصالح ساختمانی که برای سبک سازی نمای بیرونی خانه ها استفاده می شود، نماهای آجری ارزش زیبایی شناختی بسیار قوی دارند و با بسیای از شرایط آب و هوایی مطابقت دارد. این مصالح ساختمانی خاکی باعث می شود که سطوح بسیار مقرون به صرفه، با تعمیر و نگهداری کم و بادوام جایگزین سطوح گچ کاری شده معمولی شوند.  بسیاری از طراحان، نمای پارامتریک آجری را با طرح هایی مدرن ترکیب می کنند. به عبارتی طراحی پارامتریک در معماری آجری ، می تواند آن را از دیگر سازه ها، متمایز کند.

تفاوت در سبک پارامتریک با آجر نما

تفاوت در سبک پارامتریک آجر نما

به عنوان یک مصالح ساختمانی سنتی، تفاوت در سبک پارامتریک آجر نما در مقایسه با سازه های قدیمی، دیده می شود. در جامعه مدرن، نماهای آجری با استفاده از طرح های بدیع ساخته می شوند، چیزی که بسیار فراتر از تصور سازندگان اولیه است. به طور خاص، معماران مدرن، این سبک و نماهای آجری سوراخ‌دار را انتخاب می‌کنند که بدون شک یک عنصر طراحی بسیار مبتکرانه است.

پیشنهاد مطالعه : دلایل سیاه شدن آجر نما

طراحی پارامتریک در معماری آجری

طراحی پارامتریک در معماری آجری یکی از این الگوهایی است که حریم خصوصی و تهویه عالی و همچنین نور طبیعی فراوان را فراهم می‌کند. نماهای آجری نوع کاملاً متفاوتی از روکش دیوارها هستند که در آن آجرها فقط ساختمان هایی را با یکپارچگی ساختاری موجود می پوشانند و به نحوی شکل های باشکوهی به آنها می دهند. 

هنگامی که با یک لایه اضافی از پانل‌ های نمای آجری سوراخ‌ دار برای ساختار ساختمان پوشانده می ‌شود، می‌توانید یک محفظه تهویه ‌دار بین دیوار خارجی ایجاد کنید. این محفظه در نمای پارامتریک آجری ، به عنوان یک مانع عایق عمل می کند که ساختار را به طور طبیعی خنک نگه می دارد.

این نوع از نما، معمولاً در کشورهای غربی برای عایق ‌سازی خانه‌ها از اتلاف گرما در ماه‌های سخت زمستان استفاده می‌شوند، این روزها در بسیاری از کشورها نیز سبک پارامتریک با آجر نما رایج است. آنها به خوبی در خانه های مدرن کار می کنند که به دلیل قرار گرفتن در معرض عناصر بیرونی در طول روز، دیوارهای بیرونی را از گرم شدن بیش از حد یا خنک شدن بیش از حد محافظت می کنند.

نمای پارامتریک آجری

مزایای سبک پارامتریک با آجر نما

دامنه معماری و طراحی پارامتریک در معماری آجری فراتر از حریم خصوصی یا زیبایی شناسی است. در اینجا به برخی از مزایای نمای پارامتریک آجری می پردازیم:

خنک کننده طبیعی با جریان هوا

به طور سنتی، نماهای آجری و سوراخ دار به عنوان خنک کننده طبیعی با جریان هوا در نظر گرفته شده و برای محافظت از مصالح ساختمانی سنتی (مانند آجر و سنگ) در برابر گرمای شدید استفاده می شد که فضای داخلی را به طرز طاقت فرسایی گرم می کرد. اصل سیستم در سبک پارامتریک با آجر نما این است که وقتی هوا از طریق چنین موادی عبور می کند، قدرت جریان هوا را افزایش می دهد و آن را کمی خنک می کند.

همچنین از آنجایی که پانل های نما سمت ساختمان ها را می پوشانند، آن را در برابر نور ثابت خورشید محافظت می کند و در نتیجه از افزایش گرما دیوارها می کاهد. به زبان ساده، در خانه های مدرن، در طراحی پارامتریک در معماری آجری ، به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه انرژی تمرکز می شود.

حفظ حریم خصوصی با سبک پارامتریک با آجر نما

در شهرها که ساختمان ‌ها نزدیک به هم ساخته می‌شوند، حریم خصوصی خانه‌ ها را از بین می برند. پانل‌های نمای پارامتریک آجری به ایجاد یک صفحه حریم خصوصی کمک می‌کنند که می‌تواند خانه یا آپارتمان فرد را از دید مستقیم خانه‌های مجاور مسدود کند.

جذب بیشتر نور خورشید با نمای پارامتریک آجری

انتشار نور مستقیم خورشید در ساختمان باعث افزایش نور خورشید و تابش خیره کننده می شود. در حالی که افزایش بیش از حد خورشید و قرار گرفتن در معرض مستقیم می تواند مضر باشد، اجازه دادن مقدار کافی نور طبیعی به فضای ساختمان عامل مهم دیگری است که نمی توان در طراحی پارامتریک در معماری آجری نادیده گرفت. سبک پارامتریک با آجر نما اطمینان می دهد که مقدار کافی نور خورشید وارد پوشش ساختمان می شود.

برخی از خانه های مدرن نماهای شیشه ای نصب می کنند که باعث روشنایی بیش از حد بیرونی در طول روز می شود. با نصب نمای پارامتریک آجری در مناطق خاص، می توان میزان نور طبیعی ورودی به خانه را کنترل کرد. اساسا، به تعادل مناسب انرژی در فضای داخلی دست یابید.

تنظیم جریان هوا در سازه

یک سازه ساختمانی که دارای طراحی مقاوم در برابر باد است، از ساکنان خود در برابر بادهای شدید و آوارهای معلق محافظت می کند. طراحی پارامتریک در معماری آجری ، ساخت و ساز مقاوم در برابر باد را برای محافظت از سازه ساختمان و ساکنان آن در برابر پیامدهای فاجعه بار در طول حوادث باد شدید، حیاتی می نماید. در واقع نماها نقش بزرگی در حفظ حرکات باد و انتقال هوشمندانه آنها به سازه اصلی ساختمان دارند. می توانید اطلاعاتی کامل تر در خصوص سبک پارامتریک با آجر نما را از آجر نسوز آریا دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب