ساخت شومینه با آجر نسوز

ساخت شومینه با آجر نسوز

استراحت کردن در کنار شومینه در یک روز سرد زمستانی بدون شک یکی از لذت بخش ترین فعالیت های روزمره در فصل های سرد سال محسوب می شود. اما سوال اینجاست که ساخت شومینه با آجر نسوز هزینه زیادی دارد و بسیاری از افراد نمی توانند ساخت این وسیله گرمایشی را به شرکت های خدماتی واگذار کنند. در نتیجه بهترین گزینه، ساخت شومینه هیزمی دست ساز بدون هیچ گونه هزینه اضافی است. ساخت شومینه در منزل کار دشواری نیست و تنها با رعایت چند نکته می توان بهترین و زیباترین شومینه نسوز را با هزینه کم ساخت. در ادامه با ما همراه باشید تا آموزش ساخت شومینه هیزمی دست ساز را قدم به قدم پیش ببریم.

ساخت شومینه با آجر نسوز

مواد لازم جهت ساخت شومینه هیزمی

   

   • آجر معمولی

   • گچ

   • سیمان

   • خاک نسوز

   • پودر سنگ

   • سطل بزرگ یا فرغون جهت ساخت ملات

   • ماله

   • خط کش بنایی

   • اسفنج

  هزینه ساخت شومینه هیزمی دست ساز

  تمام مواردی که در قسمت بالا لیست شده است، نیازمندی های ساخت شومینه هیزمی باغی دست ساز است. این مواد با توجه به کیفیت و مقدار استفاده ای که دارند، می توانند هزینه های محتلفی برای شما در پی داشته باشند. برای مثال، اگر از متریال مناسب استفاده کنید و اندازه شومینه شما معمولی و ساده باشد، هزینه ساخت بسیار معقول و مناسب خواهد شد. در مقابل، اگر از متریال باکیفیت استفاده کنید و حجم و اندازه شومینه هیزمی باغی بسیار بزرگ باشد، قاعدتا هزینه نهایی شما افزایشی است. در نتیجه هزینه ساخت شومینه با آجر نسوز، امری کاملا وابسته به مواد و اندازه شومینه است.

  نحوه ساخت کوره گازی

  ساخت کوره گازی یا همان شومینه هیزمی دست ساز کار دشواری نیست و تنها نیازمند اندکی زمان و دقت است. در ساخت کوره گازی چند قدم مهم و حیاتی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها، سازه نهایی فراتر از حد تصور شما خواهد بود. در ادامه تمام مراحل ساخت شومینه را مرحله به مرحله بررسی خواهیم کرد:

  محاسبه تعداد آجر و مصالح مورد نیاز

  ابتدایی ترین مرحله در ساخت این سازه، محاسبه کردن تعداد آجر و برآورد مصالح مورد نیاز است. همانطور که قبل تر ذکر کردیم، محاسبه میزان مصالح مورد استفاده در ساخت شومینه با اندازه شومینه رابطه مستقیم دارد. در نتیجه هرچه اندازه شومینه بزرگ تر باشد میزان مصالح استفاده شده شما نیز بیشتر خواهد بود.

  برای یک محاسبه تقریبی و به دست آوردن تعداد مورد نیاز آجر در سازه، کافی است، جمع مساحت کف، دودکش و دیواره های شومینه را از مقدار بند کشی کثر کرده و عدد به دست آمده را بر مساحت هر آجر تقسیم کنید. با این فرمول شما می توانید به راحتی تعداد دقیق آجرهای مورد نیاز را محاسبه کنید. دیگر مصالح مورد نیاز اعم از گچ، سیمان، پودر سنگ و خاک نسوز نیز نسبت به اندازه بند کشی و طول و عرض شومینه متغییر خواهد بود.

  ساخت شومینه هیزمی دست ساز

  تعیین نوع آجر نسوز

  برای محاسبه دقیق تر بهتر است ابتدا نوع آجر نسوز خود را انتخاب کنید. با این کار تعداد آجر مورد نیاز به صورت دقیق اندازه گیری می شود و می توانید نوع و شکل نهایی شومینه (شکل ظاهری و اضلاع) را از قبل مشخص کنید. در خرید آجر نسوز توجه داشته باشید که آجرهای داخلی باید بتوانند دمایی حدود 1600 درجه را تحمل کنند. برای قسمت بیرونی هم آجر مورد استفاده علاوه بر زیبایی باید تحمل حرارت بالا را داشته باشند.

  تعیین محل ساخت شومینه

  بعد از انتخاب آجر و به دست آوردن اندازه نسبی شومینه، محل سازه را مشخص کنید. این کار موجب می شود تا مشکلات اولیه محل ساخت از همان ابتدا قابل مشاهده باشد. توجه داشته باشید که این محل به پنجره و مکان های سرد نظیر دیوارهای بیرونی نزدیک نباشد. برای طراحی و زیبایی بیشتر، پیشنهاد می شود محل ساخت شومینه با آجر نسوز، در گوشه های محیط و محل های خلوت تر باشد.

  زیرسازی و ساخت

  پس از خرید مصالح و تعیین محل ساخت شومینه، ابتدا باید زیرسازی سازه را آغاز کنید. برای این کار باید با استفاده از سیمان و خاک نسوز ملات را بسازید. پیشنهاد می شود که علاوه بر خاک، از سیمان نسوز هم استفاده کنید (برای بهتر شدن کیفیت ساخت). مراحل ساخت ملات دقیقا برروی کیسه سیمان نوشته شده و ممکن است برای هر برند کمی متفاوت باشد. پیشنهاد می کنیم ملات را دقیقا مطابق با نوشته های همان سیمان بسازید. نکته مهمی که در این قسمت باید به آن توجه کنید، غلظت ملات نهایی است. سعی کنید غلظت ملات کم یا زیاد نباشد و حد وسط آن را رعایت کنید.

  در قدم بعدی باید زیرساخت شومینه را از کف آغاز کنید و یک لایه ملات برروی کف شومینه و دیوار بکشید. این کار موجب می شود که شکاف هوا گرفته شود و یک لایه محافظ در برابر حرارت میان دیوار و شومینه ایجاد شود. در این مرحله سعی کنید ماله را با آرامش و وسواس زیادی برروی دیوار بکشید تا سطح آن کاملا صاف شود. پس از اینکه زیرساخت نهایی را با ملات ایجاد کردید، 24 ساعت صبر کنید تا ملات کاملا خشک شود.

  آجرچینی شومینه

  در قدم بعدی از ساخت شومینه گازی، به مرحله آجرچینی می رسیم. در این مرحله باید به قطر و ارتفاء دهانه شومینه دقت داشته باشید. سپس مرحله آجرچینی را از کف شروع کنید. توجه داشته باشید که ملات برروی دو طرف آجرهای نسوز به خوبی قرار بگیرد. برای بندکشی هم می توانید از پودر مخصوص بندکشی استفاده کنید.

  در این مرحله برای تعیین اندازه دهانه شومینه و بندکشی سعی کنید از خط کش استفاده کنید تا سازه با دقیق ترین حالت ممکن ساخته شود. اگر قصد دارید شومینه گازی بسازید، باید در این مرحله گازکشی لازم را برای آن انجام دهید. در غیر این صورت، می توانید بدون گازکشی شومینه خودرا ساخته و با استفاده از چوب و هیزم از آن استفاده کنید.

  تمیز کردن و خشک شدن شومینه

  بعد از اتمام آجرچینی شومینه حدود 48 ساعت زمان می برد تا کاملا خشک شود و به مرحله استفاده برسد. در این مدت زمان می توانید با یک اسفنج مرطوب مصالح اضافی را تمیز کرده و اطراف آن را جارو کنید.

  نحوه ساخت کوره گازی

  مزیت های ساخت شومینه با آجر نسوز

    

    • مصالح ساده و ارزان قیمت

    • نمای زیبا، اصیل و چشم نواز

    • نصب و ساخت راحت

    • مقرون به صرفه و مادام العمر

    • تحمل درجه حرارت تا 1600 درجه

    • رنگ ثابت

   انواع شومینه آجری

     

     • شومینه هیزمی باغی

     • شومینه آجری فرانسوی

     • شومینه مدل اسکاندیناوی

    دیدگاه‌ خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    19 − 15 =