آجر لعاب دار چیست | قیمت آجر لعابی | انواع آجر لعاب دار

آجر لعاب دار

آجر لعاب دار ، واحدهای بنایی سفالی اکسترود شده با پوشش سرامیکی ذوب شده در سطح بیرونی هستند. این آجرها هم جذاب و هم بادوام بوده و در ساخت و ساز بیرونی و داخلی کاربرد دارند. انواع آجر لعاب دار را می توانید از طریق آجر نسوز آریا تهیه کنید و این آجرهای با کیفیت بالا را برای نمای ساختمان به کار بگیرید. قیمت آجر لعابی را در شرایطی ایده آل و مقرون به صرفه دریافت نمایید.

ویژگی های آجر لعابدار

آجر لعابدار ، عمدتاً برای کاربردهای دیواری مانند دیوارهای سازه ای، دیوارهای جداکننده، دیوارهای چند وایته یا روکش استفاده می شوند. انواع آجر لعاب دار ، در حین تولید در کوره ها دو بار پخته می شوند. در ابتدا به عنوان بخشی از فرآیند ساخت و در مرحله دوم برای جوش دادن پوشش سرامیکی با سطح آجر پخته خواهند شد.

لازم به ذکر است که پوشش سرامیکی ارائه شده برای آجر در بسیاری از رنگ های استاندارد و سفارشی موجود است. سطح آجر لعاب دار ، لایه ای غیر قابل نفوذ تشکیل می دهد که در برابر ضربه و سایش بسیار متحمل است. آنها در برابر لکه ها و گرافیتی ها، آب و آسیب های یخ زدگی مقاوم هستند و تضمین می کنند که یکپارچگی خود را برای مدت طولانی حفظ می کنند.

باید اشاره کنیم که لعاب سرامیکی به کار رفته در این نوع آجرها، در دمای بالاتر از 1500 درجه فارنهایت به بدنه آجر ذوب می شود و آنها را به یک لایه جدانشدنی تبدیل می کند.

آجر لعاب دار

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز هلندی

انواع آجرهای لعابدار

درجات و انواع آجر لعاب دار طبق استانداردهای ASTM در زیر آورده شده است:

  1. درجه S در جاهایی که درزهای ملات باریک هستند، استفاده می شود.
  2. درجه SS در مواردی مورد استفاده هستند که تنوع ابعاد نمای آجری کم است.
  3. نوع I در جایی استفاده می شود که فقط یک نمای تمام شده در معرض دید قرار می گیرد.
  4. نوع II در جایی مورد استفاده واقع می شود که دو وجه تمام شده مقابل هم در معرض دید هستند.

کاربری آجر

آجر لعاب دار دارای خاصیت هایی همچون نفوذناپذیری، مقاومت در برابر محو شدن، مقاومت در برابر فرسودگی، گسترش شعله چگالی دود، بخارات سمی، سختی و مقاومت در برابر سایش هستند. واحدهای بنایی لعابدار را می توان برای کاربردهای دیوارهای باربر و غیر باربر استفاده کرد.

انواع آجر لعاب دار سرامیکی به دلیل پوشش اضافی سنگین هستند و می توانند در اکثر شرایط آب و هوایی سخت مقاومت کنند. به طور مکرر در مناطق با دمای زیر صفر و حتی در مناطق گرمتر استفاده شده است. وزن آنها بر اساس مواد اولیه، اندازه، فرآیند ساخت و میزان ذرات متفاوت است.

این نکته را باید افزود که دوام آجر لعاب دار به مدیریت موثر آب بستگی دارد. در حقیقت، آنها نباید در مناطقی که احتمال اشباع شدن وجود دارد، استفاده شود. هنگامی که در مناطق اشباع از آب نصب می شوند، باید یک سیستم زهکشی طراحی گردد که به آب ورودی در سیستم دیوار، اجازه تخلیه را بدهد.

سطح لعاب دار ممکن است اجازه نفوذ آب را ندهد، اما درزهای ملات، زمانی که مستعد آب و رطوبت مکرر هستند، احتمال خراب شدن دارند. بنابراین، همراه با ساخت دیوار آجر لعاب دار خارجی، باید یک سیستم دیواری از نوع زهکشی تهویه دار تعبیه شود تا آب ورودی به داخل مقطع دیوار به درستی جمع آوری شود.

آجر لعاب دار

مزایای آجر لعابدار

آجرهای لعابدار بسیار متنوع هستند. آنها در اشکال، اندازه ها، رنگ ها و پرداخت های مختلف موجود هستند. انواع آجر لعاب دار را می توان با استفاده از آب صابون ساده تمیز کرد. از این رو به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد. از آنجایی که آجرهای لعابدار از خاک رس سوخته و با سرامیک ذوب شده ساخته می شوند، مقاومت بالایی در برابر آتش دارند.

لایه سرامیکی روی آجر باعث افزایش انعطاف پذیری و استقامت آجر می شود. از این رو دوام بالایی دارند. آنها را می توان رنگی یا سایه دار کرد تا با زیبایی شناسی محیط اطراف مطابقت داشته باشد. قیمت آجر لعابی را از آجر نسوز آریا بخواهید.

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز کف

اشتراک گذاری

آخرین مطالب