آجر نسوز و پایداری زیست محیطی

آجر نسوز و پایداری زیست محیطی: راهکارها و سبک زندگی سبز

استفاده از آجر نسوز و پایداری زیست محیطی یکی از مسائل مهم در سبک زندگی سبز به شمار می رود. آجر نسوز یکی از مصالح ساختمانی مهم در ساخت و ساز است که در قسمت های متنوعی نظیر نمای ساختمان، نمای داخلی، ساخت شومینه و … مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته آجر نسوز از مواد معدنی و شیمیایی مضر برای محیط زیست تهیه و تولید میشد. در این راستا، اقداماتی در تمام تولیدی های آجر با عنوان پایداری زیست محیطی شکل گرفت و موجب شد راهکارها و سبک زندگی سبز در دستور کار قرار بگیرد.

مسئله آجر نسوز و پایداری زیست محیطی مبحثی پیچیده و حائز اهمیت است. رسیدگی به این موضوع موجب می شود سالانه درصد قابل توجهی از مواد زیان آور کاسته شده و در مقابل تجزیه مواد ساختمانی رشد چشمگیری داشته باشد. امروز در مجله آجر نسوز آریا قصد داریم راهکاری مربوط به آجر نسوز و پایداری زیست محیطی را مورد بررسی قرار دهیم.

آجر نسوز و پایداری زیست محیطی

تاثیرات آجر نسوز در پایداری زیست محیطی

همانطور که از نام این آجر مشخص است، باید در برابر گرما و آتش مقاومت کافی داشته باشد. آجر نسوز باید در شرایط سخت، رنگ و فرم موردنظر را حفظ کرده و عمر مفید طولانی داشته باشد. آجر نسوز از درصد زیادی مواد معدنی نظیر آلومینا، سیلیکا و … به همراه دیگر مواد شیمیایی ساخته می شود. این آجرها در صورتی که از راهکارهای پایداری زیست محیطی پیروی نکرده باشند، برای محیط زیست زیان آور بوده و قابل تجزیه نیستند. حتی در صورت تجزیه پذیر بودن، هزینه این فرایند بسیار بالاست. در نتیجه استفاده از آجرهای استاندارد که برای محیط زیست ضرر و زیان ندارند و به راحتی تجزیه می شوند، بهترین راهکار افزایش پایداری زیست محیطی است.

اهمیت آجر نسوز و پایداری زیست محیطی زمانی مورد توجه قرار گرفت که حجم آجر نسوز استفاده شده در ساختمان، درصد چشمگیری از مصالح را به خود اختصاص می دهد. این موضوع موجب شد که راهکارهای لازم برای تولید آجر نسوز سالم، یکی از اولویت های زیست محیطی قرار بگیرد. در حال حاضر با توجه به تاثیر زیاد آجر نسوز در پایداری زیست محیطی، می توان نکات مثبت و نتایج مفید راهکارهای سبک زندگی سبز را این گونه در نظر گرفت:

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز انگلیسی

استفاده از مواد بازیافتی در آجر نسوز

یکی از ویژگی های مهم آجر نسوز، استفاده از مواد بازیافتی است. یعنی می توان درصدهای مختلفی از آجر نسوز را با استفاده از مواد بازیافتی جبران کرد. این موضوع سبب می شود مواد معدنی طبیعی کشور کمتر مورد استفاده قرار بگیرد و در مقابل زباله کمتری نیز تولید شود.

آجر نسوز و تاثیرات آن بر محیط زیست

حفظ محیط زیست؛ مهم ترین ویژگی آجر نسوز و پایداری زیست محیطی

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، تلاش برای حفظ محیط زیست موجب شد تا راهکارهای مناسبی جهت ساخت آجر نسوز مدرن صورت بگیرد. آجر نسوز در واقع طول عمر بالایی دارد و همین موضوع موجب می شود مدت زمان نوسازی و استفاده از مصالح جدید به ندرت اتفاق بیافتد. از سوی دیگر، ساخت آجر نسوز می تواند در صورت عدم رعایت نکات لازم، موجب آلودگی شدید هوا و در نتیجه از بین رفتن پایداری زیست محیطی شود. اما این موضوع با استفاده از تکنولوژی و ابزار مدرن به خوبی کنترل شده و به یکی از راهکارهای زندگی سبز تبدیل شده است.

کاهش تاثیرات زیست محیطی

آجر نسوز می‌ تواند به کاهش تاثیرات زیست محیطی کمک کند، زیرا از مواد با دوامی ساخته شده است که می‌ توانند به مدت طولانی در دما بالا مقاومت کنند. این کاهش در نیاز به تعویض مکرر مواد، منجر به کاهش تولید زباله می شود. این موارد در رابطه با آجر نسوز و پایداری زیست محیطی، تاثیرات این مواد ارزشمند در زندگی سبز هستند. (منبع)

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز نما شاموتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 7 =