کارخانه آجرنسوز آریا

تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما

تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما

انواع مختلفی از آجر در صنعت ساخت و ساز موجود است که اهداف مختلفی را انجام می دهند. یکی از این آجرها آجر مهندسی است. آجرهای مهندسی به طور خاص برای بهبود عملکرد فنی و ساختاری یک دیوار یا ساختمان ساخته می شوند. آنها به جای بهبود ظاهر ساختمان، از نقطه نظر عملی مفیدتر هستند. در این جا تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما

کاربردهای آجر مهندسی

به طور کلی، آجرهای مهندسی به دلیل ارزش زیبایی شناختی خود استفاده نمی شوند، بلکه به دلیل مقاومت فشاری و جذب کم آب مورد استفاده قرار می گیرند. آجر خاک رس طبیعی، جایگزین بهتری برای آجر نما یا روکش آجری است. به طور سنتی، کاربردهای آجر مهندسی در مواردی که در ساخت و سازها استحکام و مقاومت در برابر حمله آب و یخبندان مهم است، مطرح می باشد.

برخی از نمونه های کاربردی رایج عبارتند از دیوارهای حائل، مسیرهای مقاوم در برابر رطوبت، منهول ها، فاضلاب ها و کارهای عمومی زمین که مهم ترین موضوع تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما می باشد.

تفاوت های کلاس A و B

2 کلاس مختلف آجر مهندسی، کلاس A و کلاس B می باشند.  آجرهای مهندسی کلاس A دارای مقاومت فشاری بیشتر از 125 نیوتن بر میلی‌ متر مربع و جذب آب کمتر از 4.5 درصد هستند. آجرهای مهندسی کلاس B دارای مقاومت فشاری بیشتر از 75 نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از 7 درصد هستند.

آجرهای مهندسی دارای یک روکش صاف با سوراخ هایی از بالا به پایین هستند. آنها به طور گسترده در رنگ های آبی یا قرمز موجود هستند و با شکل یکنواخت آنها قابل شناسایی هستند. همین نکته در تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما مطرح است.

خرید آجرهای مهندسی

برخلاف آجرهای نما، آجرهای مهندسی نیازی به رنگ یا بافت ندارند. آجرهای مهندسی به طور سنتی در کارهای مهندسی عمران استفاده می شود. این فقط رنگ نیست که تعیین می کند نمای شما چگونه به نظر می رسد. نوع آجری که انتخاب می کنید نیز مهم است. هر یک از آجرها با بافت و رنگی که دارند، ظاهری کاملاً متفاوت به نما می دهند.

تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما

انواع آجر برای نما

نمای ایده آل را برای سازه خود انتخاب کنید. نمای ساختمان، سلیقه و سبک شماست، آنها فاکتورهای شگفت انگیزی را دارند و سال ها زیبا می مانند. شما می توانید همه این کارها را با استفاده از آجر نما انجام دهید که بیانگر تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما است.

در حالت کلی می توان گفت که آجرها از مواد اولیه طبیعی ساخته می شوند و بیش از 100 سال عمر می کنند. به لطف سال‌ها تحقیق و توسعه، اکنون می‌توان بازسازی‌ یا معماری فوق العاده ای را با کمک انواع آجر نما انجام داد. به طور کلی 3 نوع آجر وجود دارد که استوک، واترستراک و وایرکات را شامل می شود. هر کدام ظاهر، فرآیند تولید و ویژگی های خاص خود را دارند.

یک آجر استوک یا دستی، دارای سطحی درشت و دانه‌دار و ظاهری خاص و جاودانه است. نام آجر اشاره ای به روش تولید قبلی آن است که با دست صورت می گرفت. یک صنعتگر قبل از اینکه خاک رس سمباده را در قالب فشار دهد، خاک رس را از میان لایه ای از ماسه نورد می کرد.

در بررسی تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما باید گفت که خاک رس اضافی را قبل از اینکه قالب برگردانده شود، حذف می کرد تا آجر پخته نشده از قالب خارج شود. وارد کردن خاک رس سمباده شده است که به آجر دستی بافت دانه ای معمولی آن را می دهد. از آن زمان ماشین ‌ها کار سخت را بر عهده گرفته ‌اند و اکنون می ‌توان آجرهای دستی را کمی سریع‌ تر تولید کرد.

آجر آب زده یا آجر Waterstruck نسبتا صاف با بافتی دانه‌دار است که برای خلاقیت عالی است. آب، کلید فرآیند تولید است. خاک رس از طریق ماسه نورد نمی شود و در عوض در قالب مرطوب فشرده می شود. هنگامی که خاک رس تشکیل شده از قالب خارج می شود، آب در امتداد سطح آجر جاری می شود و بافت سطح معمولی آن را به آن می بخشد.

این در حالی است که در تفاوت های آجر مهندسی و آجر نما ، آجرهای وایرکات، با ظاهری صاف و زاویه دار ساخته می شوند. تکنیک های ویژه ای برای جلوه های افزوده بر روی سطوح قابل مشاهده آجر استفاده می شود. می توانید برای خرید انواع آجر نسوز نما و دیگر انواع آن، از طریق آجر نسوز آریا اقدام کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب