5 تفاوت آجر معمولی با آجر نما

5 تفاوت آجر معمولی با آجر نما

آگاهی از تفاوت آجر معمولی با آجر نما یکی از موارد مهم در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. در واقع، آشنایی با ویژگی ها و تفاوت های این دو نوع آجر موجب می شود هریک از این مصالح به بهترین شکل ممکن در ساخت و ساز استفاده شوند. به طور کلی، آجرها انواع مختلفی دارند. یکی از انواع محبوب و پرکاربرد آن ها، آجر نما است.

همانطور که از عنوان آن پیداست، این آجرها جهت نماسازی ساختمان و ایجاد دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. اما سوال! این آجر چه تفاوت هایی با آجر معمولی دارد؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به 5 تفاوت آجر معمولی با آجر نما بپردازیم؛ در ادامه با آجر نسوز آریا همراه باشید.

5 تفاوت آجر معمولی با آجر نما

مواد سازنده

یکی از 5 تفاوت آجر معمولی با آجر نما، مواد سازنده آن هاست. آجر معمولی از ترکیب خاک رس، آلومینا، اکسید منیزیم، اکسید آهن، آهک و دیگر مواد قلیایی ساخته می شود. این نوع از آجر معمولا در دیوارکشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل، آجر نما و آجر نسوز از ترکیب خاک چینی به همراه کائولن، 23 درصد سیلیس، اکسید آهن، 70 درصد آلومینا و دیگر اکسیدهای فلزی ساخته می شود. این مدل از آجر اغلب در نمای ساختمان و ایجاد دکوراسیون داخلی کاربرد دارد.

مقاومت در برابر آتش؛ مهم ترین تفاوت آجر معمولی با آجر نما

یکی دیگر از تفاوت آجر معمولی با آجر نسوز، مقاومت آن ها در برابر آتش است. آجر معمولی در برابر آتش تا حد قابل توجهی پایدار است. اما زمانی که زبانه های آتش از حد مشخصی بیشتر شوند، آجر معمولی به سرعت مقاومت خود را از دست می دهد. این موضوع موجب تخریب و آسیب دیدگی بیشتر سازه می شود. از سوی دیگر، آجر نما در برابر حرارت و آتش سوزی تا دمای 1800 درجه سانتی گراد مقاوم است. از این رو به آن آجر نسوز نیز گفته می شود. در واقع، آجر نما در برابر آتش سوزی آسیب چندانی نمی بیند و از فروریختن سازه تا حد چشم گیری جلوگیری می کند.

تفاوت در رنگ و بافت

بافت و رنگ دیگر عامل تفاوت آجر معمولی و آجر نسوز است. آجرهای معمولی عمدتا در رنگ ثابت و یکسانی تولید می شوند. بافت این آجرها زمخت و سخت است. در مقابل، آجر نما در رنگ ها و ابعاد مختلفی ساخته می شود. بافت آجر نسوز به صورت یکدست و بدون تلرانس است. همین موضوع موجب می شود آجر نما زیبایی دوچندانی به سازه بدهد. علاوه بر آن، هنگام استفاده از آجر نما، به دلیل تلرانس کمتر ملات کمتری استفاده می شود.

تفاوت آجر معمولی با آجر نما

کاربرد

کاربرد یکی از مهم ترین عوامل تفاوت آجر معمولی با آجر نما به حساب می آید. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، آجر معمولی جهت ساخت و ساز دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. آجر معمولی به دلیل قیمت کمتر و استفاده راحت تر، جهت دیوارکشی گزینه بهترین تلقی می شود. در مقابل، آجر نما برای ساخت دکوراسیون داخلی، ایجاد نمای ساختمان، ساخت شومینه و کوره های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. آجر نما به دلیل مقاومت در برابر آتش و عایق بودن در برابر صدا، هزینه به مراتب بیشتری نسبت به آجر معمولی دارد.

عایق صوتی؛ یکی از 5 تفاوت آجر معمولی با آجر نسوز

حتما می دانید که خانه هایی که به روش های سنتی ساخته می شوند؛ اصلا در برابر صوت مقاوم نیستند. دلیل اصلی این‌که در خانه خود صدای تلویزیون همسایه تان را هم می شنوید استفاده از مصالحی مانند آجر معمولی در دیوارهاست. آجر معمولی، بافتی نه چندان متراکم دارد و به راحتی صوت را از خود عبور می دهد.

بسیاری از سازندگان، زحمت استفاده از مصالح عایق صوتی را به خود نمی دهند؛ اما می توان با استفاده از آجر نسوز، دیوار را تا حد قابل قبولی آکوستیک کرد. آجر نسوز، بافتی متراکم دارد که از نظر عایق صوتی، بسیار بهتر از آجر معمولی عمل می کند. به همین دلیل است که بسیاری از آموزشگاه ها و استودیوها از آجر نما برای دکوراسیون دیوارهای خود استفاده می کنند. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 17 =