کارخانه آجرنسوز آریا

تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی | آجر نسوز رسی | آجر نسوز سفالی

تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی | آجر نسوز رسی | آجر نسوز سفالی

آجر نسوز سفالی نوعی آجر نسوز است که متعلق به مجموعه ای از مواد نسوز و متمایز از فرم تحویل است. در حال حاضر تعریف آجرهای نسوز تنها شامل این نکته نیست که آیا بالای 1580 درجه سانتیگراد مقاومت دارد یا خیر. در حال حاضر مواد نسوز عموماً به مواد غیرآلی و غیر فلزی مورد استفاده در پوشش تجهیزات تولیدی مانند متالورژی، پتروشیمی، سیمان، سرامیک و غیره اطلاق می‌شود. بنابراین در بسیاری از سازه ها، تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی در اجرای نمای ساختمان اهمیت ویژه ای دارد.

آجر نسوز سفالی

مواد نسوز اسیدی عمدتاً از اکسید سیلیکون (SiO2) تشکیل شده است که در آجر نسوز سفالی استفاده می شود. از سوی دیگر، آجر رسی از خاک نسوز یا کلینکر گچ کک ساخته می شود که حاوی سی تا چهل و شش درصد آلومینا بوده و دارای قابلیت نسوز بودن بین 1580-1770 درجه سانتیگراد است.

این ماده نسوز ضعیف اسیدی با مقاومت شوک حرارتی خوب و مقاومت در برابر خوردگی در برابر سرباره اسیدی همراه است و به طور گسترده استفاده می شود. آجر نسوز سفالی از خاک رس نسوز به عنوان ماده اولیه اصلی ساخته شده است. به آن آجر سفالی معمولی می گویند.

ضمن آنکه در بررسی تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی ، از کلینکر کک به عنوان ماده اولیه اصلی بهره برده می شود. آجر سفالی با تخلخل 17 درصد یا کمتر را آجر سفالی کم تخلخل می نامند. دو نوع آجر سفالی با توجه به شاخص های فیزیکی و شیمیایی وجود دارد که در بین آنها به چند درجه تقسیم می شوند و تفاوت قیمت بین آجرهای سفالی معمولی و آجرهای سفالی کم تخلخل را ایجاد می کند که بسیار زیاد است. این در حالی است که دیرگدازهای خنثی عمدتاً از آلومینا، اکسید کروم، کاربید سیلیکون یا کربن تشکیل شده اند.

تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی | آجر نسوز رسی | آجر نسوز سفالی

آجر نسوز رسی

آجر نسوز رسی به محصول رسی اطلاق می شود که دارای محتوای Al2O3 از 30 تا 40 درصد مواد سیلیکات آلومینیوم است. آجر رسی از 50٪ خاک رس نرم و 50٪ کلینکر خاک رس سخت ساخته شده است و با توجه به نیاز اندازه ذرات معین ترکیب می شود.

بنابراین مطابق با تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی ، پس از قالب گیری و خشک شدن در دمای بالای 1300-1400 درجه سانتیگراد پخته می شود. ترکیب معدنی آجرهای رسی عمدتاً کائولینیت و 6 تا 7 درصد ناخالصی (اکسیدهای پتاسیم، سدیم، کلسیم، تیتانیوم، آهن) است.

فرآیند پخت آجرهای رسی عمدتاً به دلیل کم آبی مداوم کائولینیت برای تشکیل تبلور مولیت است. SiO2 و Al2O3 در آجر رسی یک سیلیکات با نقطه ذوب پایین و یوتکتیک با ناخالصی را در طول فرآیند پخت تشکیل می دهند که کریستال مولایت را احاطه می کند.

آجرهای نسوز رسی، محصولات نسوز ضعیف اسیدی هستند که در برابر حمله سرباره اسیدی و گاز اسیدی مقاوم بوده، در برابر مواد قلیایی مقاومت ضعیفی دارند، خواص حرارتی خوبی دارند و در برابر سرد شدن سریع و حرارت سریع مقاوم هستند.

ضمن آن که باید یادآور شویم که نسوز بودن آن با آجرهای سیلیکونی تا 1690-1730 درجه سانتیگراد قابل مقایسه است، اما دمای نرم شدن 200 درجه سانتیگراد، کمتر از آجر سیلیسی است. زیرا آجرهای رسی شامل نزدیک به نیمی از فاز شیشه ای آمورف کم ذوب علاوه بر کریستال های مولیت با نسوز بالا هستند.

تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی | آجر نسوز رسی | آجر نسوز سفالی

مقایسه تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی

در مقایسه تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی ، باید گفت که در محدوده دمایی 0-1000 درجه سانتیگراد، حجم آجر رسی با افزایش دما به طور یکنواخت منبسط می شود، منحنی انبساط خطی به یک خط مستقیم نزدیک می شود، نسبت انبساط خطی 0.6٪ -0.7٪ است و تنها حدود نیمی از آجر سیلیکونی هنگامی که دما به 1200 درجه سانتیگراد افزایش می یابد و سپس به گرم شدن ادامه می دهد، حجم آن با حداکثر انبساط شروع به کوچک شدن می کند.

اما باید اشاره کنیم که انقباض باقی مانده آجرهای سفالی باعث ایجاد ترک، در شکاف های بنایی می شود که این یکی از اشکالات عمده آجرهای سفالی است. هنگامی که دما از 1200 درجه سانتیگراد تجاوز می کند، نقطه ذوب پایین در آجر سفالی به تدریج ذوب می شود و ذرات به دلیل کشش سطحی به شدت روی یکدیگر فشرده می شوند و در نتیجه باعث انقباض حجم می شوند. این تفاوت آجر نسوز سفالی و آجر نسوز رسی ، در کاربرد آنها در سازه های مختلف، بسیار حیاتی است. اطلاعات کامل تر را از شرکت آجر نسوز آریا دریافت کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب