آجرنسوز کروم منیزیت | ویژگی آجر نسوز منیزیتی

آجرنسوز کروم منیزیت | ویژگی آجر نسوز منیزیتی

یکی از انواع آجرهای نسوز آجرنسوز کروم منیزیتی می باشد. این نوع آجر خاصیت قلیایی دارد. آنها با استفاده از منیزیت و کلرید منیزیم تهیه و تولید می شوند. روش تولید آجر کروم منیزیت به دو روش می باشد. که هریک می تواند باعث ایجاد ویژگی آجر نسوز منیزیتی شود. در صورتی که نیاز به آجر نسوز صنعتی دارید، می توانید از شرکت آجر نسوز آریا خریداری کنید. در این شرکت، انواع آجر با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می شود.

آجرنسوز کروم منیزیت

روش زینتری در تولید آجر نسوز کروم منیزیت

روش زینتری در تولید آجر نسوز کروم منیزیت، اولین تکنیک تولید این نوع آجر است.در این روش ابتدا باید مواد اولیه کلسینه شده سپس در معرض منحنی پخت مخصوص قرار گیرد. در این فرآیند از مواد خاصی مانند اکسید زیرکونیوم برای کمک به پخت استفاده می شود.

فرمول شیمیایی اکسید زیرکونیوم 2ZrO  و فرمول شیمیایی اکسید کروم 3 O2Cr  است. معمولا این روش پخت، در کوره تونلی با دمای 1500 تا 1800 درجه سانتیگراد انجام می شود و برای حفظ استحکام بدنه از چسب استفاده می شود. پرس هیدرولیک در درجه اول یک روش شکل دهی است.

روش ذوب در تولید آجر نسوز

  • روش ذوب در تولید آجر نسوز منیزیتی نیز استفاده می شود. این نوع از آجر از ذوب در دمای بیش از 2800 درجه سانتیگراد و در کوره قوس الکتریکی تولید می شوند. در این روش ابتدا باید مواد اولیه ذوب و سپس سرد شوند. آجرهای منیزیتی تولید شده با این روش دارای بیشترین تراکم و کمترین تخلخل می باشند.

آجرنسوز کروم منیزیت

ویژگی آجر نسوز منیزیتی

اگر بخواهیم در مورد ویژگی آجر  نسوز منیزیتی صحبت کنیم، باید اشاره کنیم که آجر منیزیتی استحکام و مقاومت شیمیایی بسیار بالایی در برابر مواد قلیایی دارد. این نوع آجر دارای ضریب انبساط حرارتی بالایی است که باعث مقاومت کم آن در برابر ضربه و در نتیجه محدودیت استفاده از آن می شود.

همچنین آجرنسوز کروم منیزیت در دمای 40 تا 120 درجه سانتیگراد تحت تأثیر رطوبت هوا قرار می گیرد که باعث هیدراتاسیون و در نتیجه ایجاد نقص در آن می شود. این موضوع در عین حال نگهداری، حمل و نصب این نوع آجر را با مشکل مواجه می کند.

کاربرد آجر منیزیمی

کاربرد آجر منیزیتی زیاد است. این نوع آجر، در صنایعی مانند آهن و فولاد به عنوان پوشش محافظ در کوره های قوس الکتریکی زیمنس و قوس الکتریکی استفاده می شود. آجرهای منیزیتی دارای استحکام گرمایی بالا و مقاومت شیمیایی بسیار خوبی در برابر مواد قلیایی (از جمله سرباره فولادی) هستند. اما این آجرها دارای ضریب انبساط حرارتی بالا و در نتیجه مقاومت در برابر ضربه کم، wh هستند که استفاده از این آجرها را محدود کرده است. برای تهیه این آجرها، به آجرنسوز آریا مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب