کارخانه آجرنسوز آریا

دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان

دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان

آجر یکی از محبوب ترین مصالحی است که با آن می توان مدارس، خانه ها، بیمارستان ها، ساختمان های دولتی و بسیاری از انواع ساختمان های رایج دیگر را ساخت. آجر بادوام است و در مقایسه با بسیاری از مواد دیگر، نسبتاً ارزان می باشد. با این حال، آجر با چند اشکال همراه است. اگر بیش از چند سال در یک ساختمان آجری زندگی یا کار کرده اید، ممکن است متوجه لکه های سیاه رنگ روی دیوارها شده باشید. اما دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان چیست؟  آیا آنها برای سلامتی شما خطری دارند؟ از همه مهمتر، برای از بین بردن این لکه های سیاه چه کاری می توانید انجام دهید؟

دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان

لکه های سیاه روی دیوار آجری نما

اگر چه ممکن است در فضای داخلی آجری، لکه‌های سیاه را مشاهده نکنید، اما تقریباً در برخی مواقع، لکه‌های سیاه روی دیوارهای آجری بیرونی را خواهید دید. اگر لکه‌های تیره، سیاه یا حتی سبز را در نمای بیرونی خانه آجری خود مشاهده کردید، عوامل احتمالی همچون رطوبت انباشته شده، خاک، گلسنگ، خزه و یا جلبک وجود دارد.

نیازی به گفتن نیست که علت لکه ها تعیین می کند که چگونه می توانید با آن ها مقابله کنید. همچنین به شما می گوید که آیا این مشکل می تواند برای شما نگرانی هایی برای سلامتی ایجاد کند یا خیر. بنابراین، ضروری است که قبل از اقدام، علت اصلی و دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان را شناسایی کنید.

نحوه شناسایی و رفع لکه

ساده ترین راه برای دیدن علت لکه این است که به سادگی ناحیه مورد نظر را با جارو یا حتی یک دستکش، تمیز کنید اگر چیزی از لکه سیاه نریزد، احتمالاً رطوبت انباشته شده است. در حالی که رطوبت انباشته به طور کلی یک مسئله مهم نیست، می تواند منجر به پدیده ای به نام پوسته شدن شود که در آن رطوبت باعث انبساط حرارتی می شود.

با گذشت زمان، این انبساط می تواند باعث ایجاد ترک، پوسته شدن یا آسیب های دیگر به آجر نمای ساختمان شود. بنابراین، اگر فکر می کنید که رطوبت در آجرهای شما جمع شده است، قبل از اینکه آسیبی وارد شود، باید با یک متخصص تماس بگیرید. در این خصوص، شرکت آجر نسوز آریا می تواند خدمات مناسبی را ارائه نماید.

خوشبختانه، اگر متوجه شدید که دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان ، صرفاً تجمعی از کثیفی است، این یک راه حل آسان دارد. معمولاً می توانید کثیفی های سست را در عرض چند دقیقه پاک کنید. با این حال، اگر متوجه شدید که کثیفی به سطح آجر سخت شده است، ممکن است لازم باشد دیوارهای خود را با فشار بشویید تا لکه کثیفی کاملاً از بین برود.

هنگامی که لکه های سیاه توسط گلسنگ، خزه یا جلبک ایجاد می شوند، به طور کلی می توانید از همان روش هایی استفاده کنید که در مورد خاک استفاده می شود. با این حال، همیشه این احتمال وجود دارد که گلسنگ، خزه یا جلبک با گذشت زمان برگردند. علاوه بر این، گلسنگ و جلبک می توانند مشکلاتی را برای افراد مبتلا به آسم یا مشکلات آلرژی ایجاد کنند. بنابراین، بهتر است هر چه زودتر آنها را از دیوار آجری خود جدا کنید.

دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان

شناسایی دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان

برای شناسایی دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان باید اشاره کنیم که برخی از آجرها با پختن بیش از حد در کوره، دارای این لکه های می شوند که کلینکر نامیده می شوند. آنها در هنگام ضربه زدن با چکش صدای متفاوتی تولید می کنند. در نهایت، به مرور زمان داخل شومینه ها ، دوده روی سطح آجر انباشته شده و ظاهر آنها سیاه می شود. لکه های سیاه بیشتر روی دیوار آجری بیرونی ایجاد می شود. اینها به دلیل ریزش باران از سقف پایین به دیواره آجری است. افزایش سطح رطوبت باعث رشد جلبک در سطح آجر می گردد.

راه های رفع سیاهی از آجر نما

اما راه های رفع سیاهی از آجر نما چیست و چگونه لکه های سیاه را از کفپوش و یا نمای آجری پاک کنیم؟ هنگامی که دلایل سیاه شدن آجر نمای ساختمان را تشخیص دادید، می توانید با ترکیب سه چهارم فنجان سفید کننده کلر و یک گالن آب خنک، محلول سفید کننده را تهیه کرده و روی لکه بمالید و آجر لکه دار را اشباع کنید. اجازه دهید سفید کننده به مدت پنج دقیقه بماند و سپس ناحیه مشخص شده را با یک مسواک قدیمی تمیز کنید و سفید کننده را روی سطح سنگ بمالید. توصیه می شود در این خصوص، با کارشناسان آجر نسوز آریا مشورت نمایید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب