کوره آجرپزی چیست؟ | اثرات زیست محیطی پخت آجر

کوره آجرپزی چیست

در اینجا می خواهیم بدانیم کوره آجرپزی چیست، اهمیت آن در صنعت ساخت و ساز چگونه است و دمای لازم برای پخت آجر چگونه در نظر گرفته می شود. می توان گفت که آجر پخته شده سفالی همچنان ماده انتخابی در صنعت ساخت و ساز پررونق است. شهرنشینی و ساخت و ساز سریع در کشورهای در حال توسعه باعث افزایش تقاضا برای افزایش تولید آجر شده است. اکثر کوره های آجرپزی موجود، ناکارآمد و بسیار آلاینده هستند. با وجود اثرات زیست محیطی پخت آجر، افزایش 200 تا 300 درصدی تقاضا تا سال 2030 پیش بینی شده است. این امر به طور قابل توجهی تولید آجر نسوز فعلی را افزایش می دهد.

تولید انواع آجر در کوره آجرپزی

تولید انواع آجر در کوره آجرپزی

هزاران سال است که از انواع کوره آجرپزی برای ساخت سفال، کاشی و سایر اشیاء رایج استفاده می شود. چه طراحی ساده و چه پیچیده، همه کوره های آجرپزی، از آتش چوب برای سخت کردن اجسام داخل آن استفاده می کنند. پس از تعیین ابعاد مورد نیاز و شناسایی یک منطقه صاف در فضای باز، می توانید به راحتی کوره های آجرپزی را بسازید.

با چیدن آجر برای ساخت دیوارهای کوره و پوشاندن آن با یک تکه آهن یا الیاف سرامیکی برای سقف آن، می توانید در کمترین زمان شروع به پختن سفال خود کنید. اما لازم است که دمای لازم برای پخت آجر در نظر گرفته شود. این در حالی است که آجرهای معمولی، دارای دمای متفاوتی در مقایسه با آجرهای نسوز هستند.

مسائل جدی در کوره آجرپزی

صنعت آجر و کوره های پخت آجر، در کشورهای در حال توسعه دارای مسائل جدی بسیاری است. این فرآیند، نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی دارد که تأثیرات فاجعه باری بر محیط زیست دارد که میلیاردها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. به طور جبران ناپذیری به سلامت و رفاه کارگران کوره، خانواده های آنها و جوامع اطراف از طریق بیماری های تنفسی و قلبی عروقی آسیب می رساند. آلودگی هوای تولید شده توسط کوره آجرپزی منجر به مرگ زودرس هزاران نفر در سال می شود.

مسائل جدی در کوره آجرپزی

پیشنهاد مطالعه : خرید آجرهای سفالی

اثرات زیست محیطی پخت آجر

اثرات زیست محیطی پخت آجر کاملا مشهود است. منبع انتشار قابل توجه گازهای گلخانه ای (GHG)، انتشار CO2 و آلاینده های آب و هوایی کوتاه مدت (SLCP) از جمله کربن سیاه (دوده) است. این به دلیل اثرات ترکیبی ناکارآمدی سوخت، احتراق ناقص سوخت، فن‌آوری‌های قدیمی کوره و استفاده از سوخت حذف ‌شده است.

 این صنعت یکی از مهم ترین منابع آلودگی است. کوره آجرپزی، بزرگترین منبع ثابت کربن سیاه جو یا دوده هستند. کربن سیاه 460 تا 1500 برابر قوی تر از CO2 بر آب و هوا تأثیر گرمایشی دارد. در حالی که از استانداردهای لازم در این خصوص بهره برده شده و مطابق با آن، کوره ها ساخته شده و از فیلترینگ لازم استفاده شود، می توان مانع این چالش جدی در تولید آجر شد.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب