روش های خشک کردن آجر | نحوه پخت آجر

خشک کردن آجر

در فرآیند تولید آجر چهار عملیات مختلف وجود دارد که شامل تهیه خاک رس، قالب گیری، خشك كردن و سوزاندن است که روش های خشک کردن آجر می تواند در روش های سنتی و مدرن انجام گیرد. نحوه پخت آجر می تواند در کیفیت و یکدست بودن آجرها نقش مهمی داشته باشد. در صورتی که به آجرهای معمولی و یا آجر نسوز نیاز دارید، می توانید آن ها را از آجر نسوز آریا خریداری کنید.

خشک کردن آجر

مراحل خشک کردن آجر

 در اینجا به روش های خشک شدن آجر می پردازیم:

قالب گیری خاک رس برای ساخت آجر

در فرآیند قالب گیری، خاک رس آماده شده به شکل آجری (عموما مستطیلی) در می آید. این فرآیند با توجه به مقیاس پروژه به دو صورت انجام می شود.

قالب گیری دستی (برای مقیاس کوچک)

قالب گیری ماشینی (برای مقیاس بزرگ)

خشک کردن آجر خام

پس از فرآیند قالب گیری، آجرها مقداری رطوبت در خود دارند. بنابراین، خشک کردن آجر باید انجام شود، در غیر این صورت ممکن است در هنگام سوختن ترک بخورند. خشک کردن انواع آجرهای خام با فرآیند طبیعی انجام می شود.

آجرها به صورت پشته چیده می شوند. یک پشته شامل 8 تا 10 پله است. آن ها بایستی به شکلی چیده شوند که هوا بتواند آزادانه میان آجرها به گردش درآید. در روش و نحوه پخت آجر، دوره خشک شدن ممکن است 3 تا 10 روز باشد. به شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد.

محوطه های خشک کن نیز در سطحی بالاتر از زمین معمولی برای جلوگیری از ورود آجر از آب باران آماده شده اند. هنگامی که از روش های خشک کردن مصنوعی استفاده می شود، استفاده از دستگاه های خشک کن مخصوص همراه با حرارت بالا انجام می شود.

خشک کردن آجر

نحوه پخت آجر و سوزاندن آن

پس از خشک کردن آجر، در نحوه پخت آجر و سوزاندن آن، آجرهای خشک شده را در کوره (در مقیاس بزرگ) تا درجه حرارت معین می سوزانند. در این مرحله آجرها سختی و استحکام پیدا می کنند، بنابراین مرحله مهمی در ساخت آجر است. دمای لازم برای سوزاندن حدود 1100 درجه سانتیگراد است.

اگر بیش از این حد بسوزند، شکننده خواهند بود. اگر زیر این حد بسوزند استحکام کامل نخواهند گرفت و امکان جذب رطوبت از جو وجود دارد. از این رو سوزاندن باید به درستی انجام شود تا نیازهای آجر خوب را برآورده کند.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب