کارخانه آجرنسوز آریا

آجرنسوز قلیایی چیست | کاربرد اکسید آهن در آجرنسوز

آجرنسوز قلیایی چیست | کاربرد اکسید آهن در آجرنسوز

آجرنسوز قلیایی، از جمله آجرهایی هستند که با اکسیدهای قلیایی مانند Mg0 و CaO ساخته شده و در صنایع مختلف، کاربردهای فراوانی دارند. بسیاری از سازندگان، از این نوع از آجر، برای پوشش دودکش های کارخانه های صنعتی و یا کوره ها استفاده می کنند. همچنین به عنوان روکشی در بخش های دستگاه های خنک کننده مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از مواد تشکیل دهنده این نوع از آجر، قابلیت های خاصی را در آن ایجاد می کند. برای بسیاری از موقعیت های صنعتی، کاربرد اکسید آهن در آجرنسوز دارای اهمیت است.

کاربرد اکسید آهن در آجرنسوز

مواد اولیه آجرنسوز قلیایی

مواد اولیه آجرنسوز قلیایی ، از خاک رس نسوز یا سایر مواد اولیه نسوز ساخته می شوند. آنها به طور معمول دارای رنگ زرد کم رنگ یا قهوه ای بوده و عمدتا برای ساخت کوره ذوب استفاده می شود. این آجرها می توانند دمای بالای 1580 درجه -1770 درجه را تحمل کنند.

امروزه آجرهای نسوز سری قلیایی، بسیار مورد توجه هستند. آجرهای نسوز را معرفی می کنند. در واقع، آجرهای نسوز قلیایی به محصولات نسوز با اکسیدهای قلیایی مانند Mg0 و CaO  به عنوان اجزای اصلی اطلاق می شود. انواع اصلی به شرح زیر است:

آجرهای نسوز منیزیا

  • این نوع از محصول، به آجرهای نسوز با منیزیت به عنوان ماده خام، پریکلاز به عنوان فاز کریستالی اصلی و محتوای MgO بالای 80 درصد اشاره دارد. محصولات آن به دو دسته منیزیم متالورژی و محصولات منیزیم تقسیم می شوند.

    بسته به ترکیب شیمیایی و مورد استفاده، ماسه مارتین، منیزیم متالورژی معمولی، آجر منیزیم معمولی، آجر سیلیکا منیزیا، آجر منیزیم آلومینا، آجر کلسیم منیزیا، آجر کربن منیزیا و انواع دیگر وجود دارد. آجر نسوز منیزیا از محصولات اصلی در آجرنسوز قلیایی با قابلیت نسوز بالا و مقاومت خوب در برابر سرباره قلیایی و سرباره آهن است. کاربرد اکسید آهن در آجرنسوز نیز در محصول نهایی موثر است.

    این یک آجر نسوز با عیار بالا است که عمدتا برای کوره اجاق باز، مبدل اکسیژن، کوره الکتریکی و ذوب فلزات غیر آهنی استفاده می شود.

آجرنسوز قلیایی چیست

آجرنسوز قلیایی دولومیت

آجرنسوز قلیایی دولومیت، یکی از آجرهای کاربردی است که با دولومیت به عنوان ماده اولیه اصلی تولید می شود. این به طور گسترده در مبدل های قلیایی استفاده شده و می تواند به عنوان پوشش داخلی برخی از پوشش های تصفیه خارج از کوره استفاده شود.

آجرنسوز قلیایی Forsterite

نوعی آجر نسوز با فوستریت 2MgO·SiO2 به عنوان ترکیب اصلی است. عمدتاً برای آجرهای چکر در احیاگرهای اجاق باز، کف کوره‌های گرمایشی استفاده می‌شود و همچنین در کوره‌های ذوب مس اثرات خوبی دارد.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب