انواع روش های اجرای نمای آجری | اجرای آجر نما در سقف | روش اجرای آجر نسوز

انواع روش های اجرای نمای آجری

آجرها با استفاده از انواع تکنیک های ساخت متفاوتی تولید می شوند که جلوه های زیبایی شناختی و کیفیت عملکرد بسیار متفاوتی را ایجاد می کنند. انواع روش های اجرای نمای آجری وجود دارد که ظاهری متنوع را به نمایش می گذارد. در واقع، سه نوع اصلی آجر وجود دارد، آجرهای نما، آجرهای نسوز مهندسی و آجرهای معمولی. با این حال، تغییرات، سبک ها و فرآیندهای ساخت بسیار بیشتری وجود دارد که در اجرای آجر نما در سقف و دیوار وجود دارد که در سازه های مختلف ایجاد می شود. می توانید در خصوص روش اجرای آجر نسوز ، با کارشناسان آجر نسوز آریا در ارتباط باشید.

آجرهای نما

آجرهای نما، محبوب ترین نوع آجر هستند و هزاران سال است که مصالح نما انتخابی در سرتاسر دنیا بوده اند. آنها در درجه اول برای دیوارهای خارجی ساختمان استفاده می شوند و بنابراین به طور کلی به دلیل کیفیت زیبایی شناختی خود انتخاب خواهند شد، ضمن آنکه باید در برابر آب و هوا مقاوم باشند.

از آنجایی که متریال نما بیشترین تأثیر را بر زیبایی شناسی خارجی ساختمان دارد، در کنار طراحی و انواع روش های اجرای نمای آجری ، انتخاب متریال مناسب، می تواند به سادگی بر ظاهر و حسی که از پروژه حاصل می شود، موثرباشد. دو نوع اصلی آجر نما وجود دارد که شامل گل نرم و اکسترود شده می شود که کاربردهای متفاوتی را به نمایش می گذارند.

انواع روش های اجرای نمای آجری

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز هلندی

آجرهای اکسترود شده

آجرهای اکسترود شده، محبوب‌ترین روش تولید آجر هستند، زیرا حجم بالایی از آجر را می‌توان به سرعت، حدود 20000 آجر در ساعت تولید کرد. در اجرای آجر نما در سقف یا دیوار، خاک رس از طریق یک سر اکستروژن هدایت می شود تا یک ستون پیوسته از مواد در عرض و عمق مورد نظر تشکیل شود.

سپس ستون به قطعات کوچکتر و قابل کنترل تر به طول تقریبی 1.5 متر بریده می شود که به عنوان “راب” شناخته می شوند. یکی از مشخصه‌ های بارز آجرهای اکسترود شده که در روش اجرای آجر نسوز استفاده می شود این است که دارای یا سوراخ‌های هسته‌ای هستند که از بستر آجرها عبور می‌کنند.

این نوع از آجرها در پختن و خشک کردن، انرژی کمتری را صرف کرده و کار با آن ها راحت تر بوده و دارای وزن کمتری هستند. این فرآیند تولید آجرهای سخت و متراکم را با اندازه و شکل یکنواخت تر، تیزتر و ظاهری مدرن تر ایجاد می کند. آجرهای اکسترود شده در طیف گسترده ای از سبک ها در انواع روش های اجرای نمای آجری در دسترس هستند.

آجرهای گلی نرم

آجرهای گلی نرم، ظاهری سنتی یا بازسازی شده دارند و زیبایی آجری نرم‌تر و گرم‌تری اجرای آجر نما در سقف یا دیوار ارائه می‌دهند، بدون اینکه به عملکرد فنی آسیبی وارد شود.

قالب گیری آجر گلی نرم، در واقع تعدادی از فرآیندهای تولید را پوشش می دهد که در آن، آجرها با استفاده از جعبه های قالب شکل می گیرند. ساخت دستی شامل تشکیل خاک رس با دست، پوشش در ماسه و ریختن در قالب است. ماشین‌سازی آجرهای گلی نرم از فرآیندهای دست ‌سازی پیروی می ‌کند و تکنیک دستی را با ریختن خاک رس در قالب ‌های سمباده با استفاده از تسمه بازسازی می نمایند.

انواع روش های اجرای نمای آجری

آجرهای مهندسی

آجرهای مهندسی که در روش اجرای آجر نسوز نیز مطرح هستند، دارای مقاومت فشاری بالا و جذب آب کم می باشند. آنها برای ویژگی های فیزیکی خود استفاده می شوند و فقط با این ویژگی ها طبقه بندی خواهند شد. این نوع از آجرها، به طور معمول در کاربری هایی استفاده می شوند که نیاز به مقاومت بالا در برابر رطوبت و یخ زدگی داشته و استحکام لازم را در سازه ها داشته باشد.

نمونه هایی از موقعیت هایی که از آجرهای مهندسی استفاده می شود شامل کارهای زمینی، منهول ها، فاضلاب ها، دیوارهای حائل و دوره های مقاوم در برابر رطوبت است که در انواع روش های اجرای نمای آجری به خوبی کار گرفته می شوند.

آجرهای مهندسی به‌عنوان کلاس A یا کلاس B رتبه‌بندی می‌شوند که کلاس A قوی‌تر است، اما کلاس B رایج‌تر می باشد. آجرهای مهندسی کلاس A دارای مقاومت فشاری بیشتر از 125 نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از 4.5 درصد هستند. آجرهای مهندسی کلاس B دارای مقاومت فشاری بیشتر از 75 نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از 7 درصد می باشند که در اجرای آجر نما در سقف یا دیوار مد نظر گرفته می شود.

آجرهای معمولی

برخلاف نامشان، آجرهای معمولی در واقع کم ‌مصرف‌ترین انواع آجر می باشند. مقاومت فشاری کمتری نسبت به آجرهای نما یا آجرهای مهندسی دارند و عموماً کیفیت پایین‌تری به خود اختصاص می دهند. همچنین تمرکز کمتری برای ظاهر ثابت روی آجرهای معمولی در انواع روش های اجرای نمای آجری وجود دارد.آجرهای معمولی نباید زیر سطح زمین استفاده شوند و عموماً فقط برای آجرکاری داخلی قابل استفاده می باشند. در صورتی که برای اجرای آجر نما و آجر نسوز نیاز به مشاوره دارید، می توانید با کارشناسان آجر نسوز آریا در ارتباط باشید.

پیشنهاد مطالعه : آجر نسوز کف

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

آخرین مطالب