کارخانه آجرنسوز آریا

زنجاب کردن آجر | قیمت آجرهای زنجاب شده

زنجاب کردن آجر | قیمت آجر زنجاب شده | چرا آجرها را باید زنجاب کرد

در اینجا زنجاب کردن آجر را توضیح می دهیم، سپس قیمت آجر زنجاب شده یا همان آجر زنجاب را بررسی می کنیم. لازم به ذکر است که  برای افزایش استحکام آجر باید از روش خیساندن یا زنجاب کردن آجر استفاده کرد. می توانید راهنمایی های بیشتر را ضمن مطالعه این مطلب، از کارشناسان آجر نسوز آریا دریافت کنید.

زنجاب کردن آجر برای بالابردن کیفیت آن

نکته مهمی که در ابتدا باید به آن اشاره کنیم این است که از زنجاب کردن آجر برای بالابردن کیفیت آن می توان بهره برد. در واقع، آجرهای با کیفیت بالا، یکی از مهمترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز هستند.

آنها عمدتا در اشکال مستطیلی و دارای ابعاد استاندارد موجود می باشد. آجر از یک ماده طبیعی ساخته می شود و از سال ها قبل در ساخت و ساز به کار گرفته شده است. از سویی دیگر، استفاده از آجر در نما، یک هنر زیباشناسی است که در آن آجرها به طور سیستماتیک به صورت متصل و تکمیل چیده می شوند.

در این روش، آجرها با کمک ملات به یکدیگر چسبانده می شوند. استحکام آجر عمدتاً به کیفیت آجر و نوع ملات بستگی دارد. اما برای دوام بالاتر، از روش زنجاب کردن آجر یا خیساندن آن در آب استفاده می کنند.

زنجاب کردن آجر برای بالابردن کیفیت آن

چرا آجرها را باید زنجاب کرد؟

درباره اینکه چرا آجرها را باید زنجاب کرد، ابتدا لازم است که اشاره کنیم، هنگامی که آجر نما در آب خیس می شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آجر ذاتاً متخلخل است و از این رو تمایل به جذب آب یا رطوبت دارد. تخلخل، قابلیت رهاسازی و جذب رطوبت است و از خواص مهم و مفید آجر است.

با خیساندن آجر در آب، جذب صورت گرفته و باعث آزاد شدن هوا می شود تا هنگامی که در نمای ساختمان به کار گرفته می شود و بر روی ملات های مرطوب کار می شود، آب موجود در ملات را جذب نکند. اما اگر خشک باشد یعنی از روش زنجاب کردن آجر استفاده نشود، شروع به جذب آب از ملات می کند.

 بنابراین به دلیل از دست رفتن آب از ملات، هیدراتاسیون سیمان صورت نمی گیرد و ملات استحکام نمی یابد و در ایجاد پیوند قوی بین آجر و ملات شکست خواهد خورد. در نهایت باعث ضعیف شدن چسبندگی دیوار بنایی می شود. خیساندن همچنین به از بین بردن کثیفی، گرد و غبار، ماسه و به ویژه هر نوع نمک محلول دیگری که باعث شوره می شود، کمک می کند.

اگر آجرها به مدت لازم زنجاب شوند، نمک محلول در آجرها شسته می‌شود و در نتیجه از شوره زدن آن کاسته می‌شود. بنابراین زنجاب کردن آجر ، تمایل آنها به مکیدن آب از ملات مرطوب را کاهش می دهد، در غیر این صورت ملات به زودی خشک می شود و قبل از رسیدن به هر گونه استحکامی خرد می شود.

چرا آجرها را باید زنجاب کرد؟

اگر آجرها در آب خیس نشوند چه اتفاقی می افتد؟

حال لازم است بدانیم اگر آجرها در آب خیس نشوند، چه اتفاقی روی خواهد داد؟ آجرها از مواد طبیعی مانند خاک رس ساخته می شوند و سپس برای دستیابی به استحکام در دمای بالا حرارت داده می شوند. وقتی از آجر در ساخت و ساز استفاده می شود، خشک است و هنگامی که در آب خیس نمی شود، آب زیادی از ملات سیمان جذب می کند.

 بنابراین نسبت آب به ملات کاهش می‌یابد در نتیجه ملات ضعیف می‌شود و به دلیل کمبود آب کافی برای هیدراتاسیون سیمان در ملات، نمی‌تواند بین آجرها پیوند ایجاد کند. هیدراتاسیون سیمان یک فرآیند شیمیایی بین سیمان است و این فرآیند زمانی شروع می شود که آب به سیمان اضافه می شود که مقدار مشخصی گرما تولید می کند.

در اهمیت زنجاب کردن آجر باید اضافه کنیم که خیس نکردن آجرها بر نسبت سیمان آب ملات و محتوای آب مورد نیاز برای ساخت ملات در آجرکاری تأثیر می گذارد. نسبت سیمان آب نیز برای استحکام و چسبندگی ملات مهم است. وقتی نسبت آب سیمان بهینه نباشد، ملات ضعیف می شود. در نهایت باعث ضعیف شدن آجر نما و کاهش استحکام آن می شود. به همین دلیل است که لازم است از زنجاب کردن، قبل از چیدمان آجرها استفاده کرد.

میزان صحیح زنجاب کردن آجر

آجرها مصالح ساختمانی متخلخل هستند، بنابراین زمان خیساندن آجرها به تخلخل آنها بستگی دارد. هنگامی که بسیار متخلخل هستند، به سرعت خیس می شوند و در مقایسه با آجرهای کمتر متخلخل، به خیساندن کمتری نیاز دارند. مدت خیساندن آجر به شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد.

زنجاب کردن آجر با پاشیدن آب یک گرایش رایج است. اما این روش ممکن است نتیجه ای نداشته باشد. لازم است آجرها کاملاً از آب اشباع شوند. آجرها را باید تا جایی خیس کنید که حتی یک قطره آب را جذب نکند. دوره زنجاب را می توان به راحتی در محل، با آزمایش میدانی که در آن آجرها برای دوره های مختلف در آب خیسانده می شوند، یافت.

پس از این کار ، آنها را می شکنند تا میزان نفوذ آب در آجر مشخص شود. سپس حداقل دوره ای که مربوط به خیساندن کامل است برای آن دسته یا تعداد زیادی آجر در نظر گرفته می شود.آجرها را باید قبل از استفاده برای مدتی در آب خیس کرد تا آب در تمام عمق آجرها نفوذ کند. معمولاً توصیه می شود برای زنجاب کردن آجر ، آن ها را حداقل 12 ساعت در آب خیس کنید.

قیمت آجرهای زنجاب شده

قیمت آجرهای زنجاب شده

می توانید برای تهیه انواع آجر نسوز و آجر نما و دریافت قیمت آجرهای زنجاب شده از طریق شرکت آجر نسوز آریا اقدام کنید. لازم است که توجه داشته باشید در راستای استحکام بیشتر، خیساندن آجرها باید تا پایان حباب هوا ادامه یابد و میزان جذب آب مجاز برای تمامی آجرهای سفالی 12 تا 20 درصد وزن آن است.

به یاد داشته باشید، پس از خیساندن آجرها در آب، آجرهای با کیفیت، هیچ رسوبی از نمک های سفید در هنگام خشک شدن نشان نمی دهند. ضمن آن که بهترین راه برای زنجاب کردن آجر ، استفاده از مخزن برای خیساندن آجر است. آجرها را مخزن قرار دهید و آن را کاملاً با آب پر کنید و اجازه دهید خیساندن اتفاق بیفتد.

روش جایگزین دوم این است که آجرها را  به صورت پشته چیده و در مقاطع زمانی مشخص بین شش تا هشت ساعت، با پاشش آب تمیز، زنجاب کنید. 

اشتراک گذاری

آخرین مطالب

هره چینی آجر
مطالب
homaad

هره چینی آجر

هره چینی آجر | طراحی نمای ساختمان خانه قرار دادن آجرها به شکلی که که ابعاد طولی، عرض یا ارتفاع

ادامه مطلب »
انواع ملات نسوز
مطالب
homaad

انواع ملات نسوز

انواع ملات نسوز | خرید ملات آجر نسوز انواع ملات نسوز از سیمان، ماسه، خاک نسوز و اجزای اختصاصی اضافی

ادامه مطلب »