دلایل شوره زدن نمای آجری ساختمان | علل شوره زدن آجر نما | شوره آجر نما

دلایل شوره زدن نمای آجری ساختمان | علل شوره زدن آجر نما | شوره آجر نما

شوره زدن نما، یکی از اولین نشانه های مشکلات رطوبتی مصالح ساختمانی به ویژه آجر نما است. این پدیده محصول جانبی رطوبت ترکیب شده با نمک های آزاد است که نه تنها مشکلی در زیباسازی نمای ساختمان به شمار می آید، بلکه در شرایط انجماد و ذوب کنترل نشده، می تواند باعث ضعیف شدن، ریزش یا خرد شدن آجر در برخی موارد شود. از مهم ترین دلایل شوره زدن نمای آجری ساختمان ، می توان به هوای سرد و مرطوب اشاره نمود.

دلایل شوره زدن نمای آجری ساختمان | علل شوره زدن آجر نما | شوره آجر نما

تضعیف نمای ساختمان

شوره زدن بسیار شدید می تواند باعث شود که آجر نمای ساختمان به گونه ای به نظر برسد که گویی از طریق یک شیشه مات مشاهده می شود. بسته به منبع آن، این آثار سفیدی، معمولاً به شکل یک ماده پودری سفید رنگ است. هنگامی که رطوبت داخلی، رسوبات نمک محلول در آب آزاد را در آجر حل می کند و آنها را به سطح می برد، روی سازه های مختلف تشکیل می شود. رطوبت و نمک ها همچنین می توانند عملکرد گالوانیکی را تقویت کنند.

هنگامی که رطوبت حاوی نمک های محلول تبخیر می شود، شوره زدن نما، ظاهر می شود. نوع ترکیب نمک در ساختار ظاهر را تعیین می کند. ترکیبات نمک قلیایی که معمولاً در ملات و محصولات سیمانی یافت می شوند،رسوبات متداول تری به رنگ سفید تا خاکستری روشن ایجاد می کنند، اما طیف وسیعی از تنوع وجود دارد. بسته به نوع ترکیب نمک در ساختار، می تواند از سایه های قهوه ای و سبز نیز متغیر باشد. شوره زدن نمای آجری ساختمان می تواند پودری، کریستالی، کدر، مه آلود یا روشن باشد.

تغییر رنگ آجر نمای ساختمان

برخی از تغییر رنگ ها اغلب به عنوان لکه نامیده می شوند. زیرا معمولاً در هنگام تمیز کردن شیمیایی رخ می دهند، پاک کردن آنها دشوارتر است و می تواند دائمی باشد. به عنوان مثال، وانادیوم مایل به سبز است، در حالی که منگنز تمایل به رگه های قهوه ای شبیه لکه های تنباکو دارد.

رنگ آهک یکی دیگر از تغییر رنگ های حاصل از شوره زدن نمای آجری ساختمان است و معمولاً در درزها ایجاد می شود و در حین تمیز کردن از سطح واحدهای بنایی عبور می کند. نمک ها و رنگ های حاصل متفاوت است، اما فرآیندهای تولید اساساً یکسان است.

دلایل شوره زدن نمای آجری ساختمان | علل شوره زدن آجر نما | شوره آجر نما

عوامل موثر در شوره زدن نمای آجری ساختمان

شوره زدن نمای آجری ساختمان ، می تواند سطوح بزرگ یا آجر جزئی را پوشش دهد. این واکنش‌ها، نمک را در محلولی به سطح می‌آورند که وقتی با دی‌اکسید کربن (CO2) موجود در هوا ترکیب می‌شود، کریستال‌ها را تشکیل می‌دهند.

از جمله عواملی که می تواند در این امر موثر باشد، می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

الف : نمک‌های آزاد در ملات، همراه با رطوبت، باعث ایجاد سفیدک و عمل گالوانیکی شود.

ب : شوره های ایجاد شده ناشی از زهکشی نامناسب و عدم عایق رطوبتی در پشت دیوار حائل باشد.

ج : یک سایبان فلزی نامناسب که رطوبت را به لنگه بتنی هدایت می کند و باعث پوسته پوسته شدن و خراب شدن نما و شوره زدن نمای آجری ساختمان می شود.

د : سفیدک همراه با آثار کپک روی نمای آجری ناشی از مهاجرت رطوبت از پایه محافظت نشده از دیگر دلایل موثر است.

لازم به ذکر است که هنگامی که نمک ها در اثر رطوبت حل می شوند، می تواند در نمای آجری وجود داشته باشد، اما رطوبت به سطح منتقل نشده باشد. وجود شوره در ظاهر نمای ساختمان، نشان از نفوذ نمک های ایجاد شده به سطح نما می باشد. در نظر داشته باشید که می توانید راهنمایی های لازم را از شرکت آجر نسوز آریا دریافت کنید.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest

آخرین مطالب