انواع آجر نسوز | انواع آجر نما نسوز | انواع آجرنسوز

انواع آجر نسوز یا آجر نما نسوز از دسته آجرهایی هستند که به عنوان مصالح ساختمانی، در برابر حرارت بالا مقاومت می کنند. این نوع از آجرها عمدتا دارای رنگ های متفاوتی از جمله سفید، زرد، مشکی یا قهوه ای هستند که بسته به نوع موادی که در آن ها به کار گرفته می شود، رنگ ها حاصل می گردد. عمدتا برای ساخت آجرنسوز از خاک رس استفاده می شود. این خاک رس می تواند در برابر دمای بالا مقاومت کند بدون اینکه تغییر محسوسی در خواص ساختاری مانند ذوب یا نرم شدن ایجاد کند. شما عزیزان می توانید از طریق راه های ارتباطی کارخانه آجر نسوز آریا از جدیدترین قیمت انواع آجرهای معمولی و نسوز مطلع شوید.

فرآیند تولید آجر نما نسوز

ترکیب انواع آجر نسوز

در ترکیب انواع آجر نسوز، خاک رس باید حاوی درصد بیشتری از سیلیس و آلومینای غیر مضر باشد. آنها باید مقدار بسیار کمی آهک ، منیزیم، اکسید آهن و مواد قلیایی داشته باشند. که بشرح ذیل در آجرهای نسوز به کار گرفته می شوند.

سیلیس: سیلیس (SiO2) در دمای حدود 2800 درجه سانتیگراد نرم می شود و در نهایت در دمای حدود 3200 درجه سانتیگراد ذوب شده و تبدیل به یک ماده شیشه ای می شود. این ماده در حدود 3300 درجه ذوب می شود. این نقطه نرمی و ذوب بالا، آن را به عنوان ماده اصلی برای تولید آجرهای نسوز معرفی کرده است.

آلومینا: آلومینا (Al2O3) حتی دمای نرم شدن و همجوشی بالاتری نسبت به سیلیس دارد. در حدود 3800 درجه سانتیگراد ذوب می شود. بنابراین، در ترکیب با سیلیس استفاده می شود.

آهک، منیزیم، اکسید آهن و مواد قلیایی: وجود این اجزا به عنوان شار برای کاهش دمای نرم شدن و همجوشی عمل می کند.

فرآیند تولید آجر نما نسوز

فرآیند ساخت انواع آجر نما نسوز، مشابه مراحل تولید آجرهای معمولی است که شامل حفر، هوازدگی، معتدل کردن، قالب گیری و سوزاندن می شود.

آجرهای نسوز از خاک رس مخصوصی تولید می شوند. ضمن آنکه سوزاندن در یک نوع کوره برتر و تحت کنترل درجه حرارت دقیق انجام می شود. فرآیندهای سوزاندن و خنک شدن نسبتاً کند نگه داشته می شوند.

کاربرد انواع آجر نسوز بر اساس ساختار آنها

کاربرد انواع آجر نسوز بر اساس ساختار آنها

کاربرد انواع آجرهای نسوز بر اساس ساختار آنها، به طور عمده در سه دسته قرار می گیرند. در نظر داشته باشید که می توانید قیمت انواع آجر را از آجر نسوز آریا دریافت کنید.

1-نسوزهای اسیدی که آجرهای نسوز معمولی، آجر سیلیس و آجر گانستر را شامل می شود.

2-نسوزهای اساسی که آجر منیزیت، آجر دولومیت و آجر بوکسیت را در بر می گیرند.

3-دیرگدازهای خنثی که شامل آجر کرومیت، کربوراندوم، آجر کروم منیزیت، آجر ستون  و آجر فورستریت می شود.

در نوع نسوزهای اسیدی، آجرهای نسوز معمولی از خاک رس طبیعی با مخلوطی از خاک رس خرد شده و ماسه بوده و  حاوی 50-75٪ سیلیس و 20-40٪ آلومینا است و به عنوان پوشش نسوز اسیدی با کیفیت خوب برای کوره ها استفاده می شود که تا دمای 1600 درجه سانتیگراد مقاومت دارد.

در انواع آجر نسوز ، آجر سیلیس، حاوی 95 درصد سیلیس بوده و از ماسه سنگ یا کوارتزیت با افزودن 2 تا 3 درصد آهک به عنوان ماده اتصال دهنده و شار ساخته شده و برای پوشش اسیدی کوره ها جهت تولید شیشه و دیوارها و قوس‌های کوره‌های فولادی پایه باز و کوره های ذوب مس مناسب بوده و تا 2000 درجه سانتی گراد مقاومت دارد.

آجر گانستر نیز از انواع سیلیسی سنگ گانیستر ساخته می شوند. این سنگ حاوی 85 درصد سیلیس و 10 درصد رس با افزودن 2 درصد آهک است. همچنین بسیار سخت و فشرده بوده و در دمای بالای 2100 درجه سانتیگراد مقاومت دارد.. 

دیگر آجرهای صنعتی نسوز

از جمله دیگر آجرهای صنعتی نسوز، می توان به آجرهای منیزیتی، از خاک رس حاوی 85 درصد اکسید منیزیم، 3 تا 5 درصد اکسید آهن و تعادل آهک و آلومینا بوده و به عنوان پوشش اصلی کوره ها استفاده می شود که تا دمای 1800-2100 درجه سانتی گراد مقاومت می کند.

در انواع آجرهای نسوز می توان آجرهای دولومیت را اشاره کرد که از خاک رس حاوی درصد بالایی از دولومیت ساخته شده و جایگزین ارزان برای آجر منیزیم در پوشش کوره است و مقاومت در برابر دما تا 1400-1600 درجه سانتیگراد را دارد. اما آجر بوکسیت، ساخته شده از خاک رس آتشی حاوی 86 درصد بوکسیت است که تا دمای 1600 درجه سانتیگراد مقاومت دارد.

ترکیب انواع آجر نسوز

انواع آجر نما نسوز

در این نوع از انواع آجر نما نسوز، دیرگدازهای خنثی نیز مطرح هستند که از آنها برای جداسازی لایه های اسیدی و بازی کوره استفاده می شود تا نتوانند با یکدیگر واکنش نشان دهند. آنها خیلی مهم نیستند. زیرا برای اهداف مقاوم در برابر آتش استفاده نمی شوند.

از میان انواع آجر نما نسوز آجر کرومیت، ساخته شده از خاک نسوز حاوی 50% سنگ آهن کروم، 30% اکسید آهن (Ferrous oxide) و 20% بوکسیت با کمی سیلیس است که تا 2000 درجه سانتیگراد مقاومت دارد. اما کربوراندوم،  نوع خاصی از آجرهای نسوز طبیعی است که از خاک رسی که حاوی درصد بیشتری از کاربید سیلیکون است، ساخته شده و مورد استفاده آن در کوره های برقی است و مقاومت در برابر دما تا 1900 درجه سانتیگراد را دارد.

آجرهای کروم منیزیت، در انواع آجر نسوز ، از مخلوط کروم و منیزیت ساخته شده اند. و آجرهای ستون ، از مخلوط آلومینا و منیزیم به نسبت مساوی ساخته می شوند. این در حالی است که آجر Forsterite نیز از ماده معدنی اکسید سیلیکون منیزیم، تولید می شوند. 

قیمت انواع آجر صنعتی

شما می توانید به سادگی، برای دریافت قیمت انواع آجر نسوز صنعتی، در آجر نسوز آریا اقدام کنید. هم اکنون این امکان فراهم است تا برای اطلاع از قیمت انواع آجر نما نسوز و خرید آجر نسوز ، از طریق شرکت آجر نسوز آریا اقدام کنید.

اشتراک گذاری

آخرین مطالب